آموزش نصب فریم ورک لاراول در ویندوز

ارسال شده در 29 دی 1397


آموزش نصب فریم ورک لاراول در ویندوز
آموزش نصب فریم ورک لاراول در ویندوز

در این پست قصد دارم ساده ترین و سریعترین راه برای نصب فریم ورک لاراول در سیستم عامل ویندوز را آموزش دهم .

در بسیاری از وب سایت ها این آموزش داده شده که اکثرا بجز سردرگمی کاربر , نتیجه ای در پی نداشته و بنده سعی بر این دارم که بهترین روش را در این پست بیان کنم .

در ابتدا شما نیاز به نصب 2 پیش نیاز دارید .

1 – نصب نرم افزار Wamp یا Xamp ( ترجیحا Wamp به دلیل هسته ی سبک تر )

2 – نصب نرم افزار Composer

همان طور که میدانید نرم افزار های Wamp یا Xamp یک شبیه ساز سرور بر روی کامپیوتر شما هستند و طبیعی هست چون که Laravel یک فریم ورک از زبان برنامه نویسی Php می باشد , پس شما نیاز به یک وب سرویس و یک پایگاه داده برای اجرای کد های خود هستید .

همچنین Composer یک کتابخانه از تمامی ملحقیات بسته های لاراول می باشد که برای اجرای آن و نصب لاراول در سیستم عامل خود , ابتدا باید نرم افزار Composer را دانلود و نصب نمایید و سپس با آموزشی که در ادامه خواهم داد , به وسیله ی آن اقدام به نصب لاراول کنید .

در ابتدا نرم افزار Wamp که لینک دانلود آن در بالا گذاشته شده است را دانلود و نصب نمایید و سپس نرم افزار Composer که باز هم لینک دانلود آن در بالا مشخص شده را دانلود و نصب نمایید . ( نصب نرم افزار ها مانند هر نرم افزار دیگری شبیه هم و صرفا چندین Next می باشد )

پس از نصب Composer به قسمت cmd ویندوز خود رفته و کلمه ی  composer about را تایپ نمایید . ( نکته : قبل از این کار باید Wamp یا Xamp خود را اجرا کرده باشید ) .

اگر همه مراحل بالا را به درستی انجام داده باشید , پیغامی شبیه تصویر زیر خواهید دید :

پیغام بالا به این معنی می باشد که composer به درستی نصب شده است .

حال نوبت نصب لاراول است :

مکانی که میخواهید لاراول در آن نصب شود را با دستورات cmd انتخاب کنید .

مثلا به صورت پیشقرض مکان انتخابی فولدر user شما میباشد ( مانند عکس بالا که Vahid Majidi می باشد )

حال مثلا اگر میخواهید بر روی دسکتاپ نصب شود کافیست دستور cd desktop را وارد نمایید .

و یا فرض بر اینکه میخواهید در پوشه ی wamp/www خود که در درایو C موجود می باشد بروید میتوانید از دستور chdir c:/wamp/www استفاده نمایید .

نکته : طبیعیست که با دستور chdir , میتوانید هر آدرس دلخواه دیگری را برای نصب لاراول انتخاب نمایید .

پس از انتخاب دایرکتوری مورد نظر حالا نوبت نصب لاراول می باشد :

حال کافیست دستور composer create-project laravel/laravel vms را وارد نمایید و دکمه Enter را بزنید و سپس لاراول شروع به نصب میکند . ( این مرحله چند دقیقه ای با توجه به سرعت اینترنت زمان خواهد برد  – صبور باشد )

نکته 1 : vms در خط بالا , نام پوشه ی انتخابی برای نصب لاراول در درون آن است که شما میتوانید هر اسمی که دوست دارید قرار دهید .

نکته 2 : در تمامی مراحل بالا شما باید به اینترنت وصل باشد .

پس از نصب موفقیت آمیز , در دستورات cmd یک Application key را مشاهده خواهید نمود که تصدیق بر نصب سالم و درست لاراول می باشد .

حال برای تست نهایی پس از دستور chdir c:/wamp/www/vms وارد پوشه ی نصب شده شوید و سپس دستور php artisan serve را وارد نمایید .

cmd یک آدرس شبیه http://localhost:8000 به شما میدهد و آن را در مرورگر خود وارد نمایید . حال باید صفحه ای با عنوان Laravel نمایش داده شود .

نکته بسیار مهم : اگر در تصاویر wamp64 را مشاهده میکنید , به این علت می باشد که نسخه wamp بنده 64 بیتی می باشد . نسخه 32 بیتی wamp , عدد 64 را ندارد .

تعداد بازدید : 192 نویسنده : وحید مجیدی