وحید مجیدی

اطلاعات داروی دیکلوفناک


دارو مورد نظر را انتخاب کنید

موارد و مقدار مصرف:
ديکلوفناک به عنوان کاهنده درد، تحريک، تورم و خشکي مفصل در آرتريت، نقرس و ساير بيماري‌هاي روماتيسمي و نيز براي درمان ديگر موارد درد مثل سردرد، درد عضلاني، درد قاعدگي، درد پس از جراحي و زايمان نيز استفاده مي‌شود.
موارد منع مصرف و احتياط:
در بيماران حساس به آسپيرين يا ديگر داروهاي ضد التهاب غيراستروئيدي، در بيماران‌دچار پورفيري کبدي نبايد مصرف شود. آلرژي به شير حول و حوش جراحي عروق کرونر در بيماران دچار اختلالات کليوي، کبدي يا قلبي با احتياط و با حداقل ميزان ممکن به‌کار رود. در ضمن وضعيت عملکرد کليه مرتبا کنترل گردد. در بيماران دچار زخم معده فعال ازمصرف آن خودداري شود. همچنين‌بيماران با سابقه زخم بهتر است از مصرف اين دارو پرهيز نموده و در صورت بروزصدمات معدي - روده‌اي مصرف آن قطع‌گردد. اين دارو در افراد پير و همچنين افرادي‌که سابقه حمله آسم و حساسيتي دارند بااحتياط مصرف شود. طي ? سال گذشته گزارشات متعددي ازفلج ناشي از تزريق ديکلوفناک در کودکان‌زير ?? سال به مرکز ثبت و بررسي‌عوارض جانبي داروها ارسال شده است.
عوارض جانبي:
عوارض گوارشي شامل تهوع، اسهال و خونريزي يا زخم معده ممکن است بروز نمايد. واکنش‌هاي‌آلرژيک بويژه آنژيوادم، برونکواسپاسم و بثورات جلدي و نيز عوارضي نظير سرگيجه، سردرد، اختلالات شنوايي مانند وزوز گوش و دفع خون از ادرار ممکن‌است ايجاد گردد.
هشدار:
يک نهاد ناظر بر مقررات بريتانيا توصيه کرده است کساني داراي مشکلات قلبي هستند مصرف اين دارو را متوقف کنند.به گفته ي اين نهاد اين دارو مي تواند احتمال خطر حملات قلبي و سکته ي مغزي برخي از بيماران را افزايش دهد.اين توصيه پس از بررسي خطرات ناشي از اين دارو در اروپا ارائه شده است.آن ها از اين دارو به عنوان دارويي مسکن براي سر درد،درد هاي کمر و آرتروز استفاده مي کردند.اين ناظر همچنين به افراد سيگاري،کساني که داراي فشار خون بالا هستند،افراد ديابتي و هم چنين کساني که کلسترول خونشان بالاست توصيه کرده است قبل از مصرف ديکلوفناک با پزشک خود مشورت کنند.هم چنين اضافه کرده است که استفاده از اين دارو به جزء افرادي که در معرض خطرند مي تواند به عنوان مسکني قوي و مطمئن براي ساير افراد استفاده شود.
تداخل دارويي:
در مصرف هم‌زمان بامهارکننده‌هاي آنزيم تبديل کننده‌آنژيوتانسين (ACE)، سبب مهار اثر ضدفشار خون اين داروها گرديده، و احتمالاخطر نارسايي کليوي و بالا رفتن پتاسيم خون راافزايش مي‌دهد. مصرف داروهاي ضدميکروبي از دسته کينولون‌ها مثل سيپروفلوکساسين همراه‌ديکلوفناک خطر بروز تشنج را افزايش‌مي‌دهند. خطر سميت کليوي در صورت‌مصرف هم‌زمان سيکلوسپورين وديکلوفناک افزايش مي‌يابد. دفع ليتيوم و نيز احتمالاً متوترکسات به‌وسيله اين‌دارو کاهش يافته، سميت آنها افزايش مي‌يابد. عوارض گوارشي شامل تهوع، اسهال، و نيز گاهگاهي خونريزي يا زخم ممکن است بروز نمايد.
مکانيسم اثر:
ديکلوفناک از مهارکننده‌هاي قوي آنزيم سيکلواکسيژناز است.آنزيم سيکلواکسيژناز باعث تبديل اسيد آراشيدونيک به پروستاگلاندينها مي‌شود . حداقل دو ايزوفرم سيکلواکسيژناز وجود دارد: Cox-1 و Cox-2 .اين دارو با مهار سيکلواکسيژناز توليد پروستاگلاندين ها و ترومبوکسان را کاهش مي‌دهد و به اين روش اثر ضد درد و التهاب خود را نشان مي‌دهد.
اشكال دارويي:
قرص، آمپول، ژل و شياف

ابزارهای آنلاین تصادفی

نظرات

توجه: شماره موبایل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود
توجه: ایمیل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود

twitter facebook linkedin whatsapp telegram