وحید مجیدی

اطلاعات داروی پسیلیوم


دارو مورد نظر را انتخاب کنید

موارد و مقدار مصرف:
پسيليوم در درمان يبوستهاي مزمن،براي پيشگيري از يبوست در بيماراني كه در حين اجابت مزاج نبايد تحت فشار باشند مانند بيماران با زخم برش فرج (episiotomy)، هموروييد ترومبوزه دردناك ،شقاق يا آبسه پرينه اي ،فتق ديافراگم ،تنگي آنوركتال و در رفع يبوست ناشي از كولون تحريك پذير (spastic colon) مصرف مي شود.
موارد منع مصرف و احتياط:
اين فرآورده ها در آپانديسيت و يا نشانه هاي آن ،خونريزي ركتوم با علت نامشخص ،نارسايي احتقاني قلب و انسداد روده ،ديابت و در صورت وجود اشكال در بلع نبايد مصرف شوند.
عوارض جانبي:
مصرف مقادير زياد پسيليوم باعث انسداد روده و مري (معمولا به دليل مصرف كم مايعات) مي گردد. همچنين واكنشهاي آلرژيك با مصرف دارو گزارش شده است. در شروع درمان ممكن است موقتا سنگيني و نفخ در بيماران ايجاد گردد كه با ادامه درمان برطرف مي شود.
هشدار:
اين فرآورده ها در آپانديسيت و يا نشانه هاي آن ،خونريزي ركتوم با علت نامشخص ،نارسايي احتقاني قلب و انسداد روده ،ديابت و در صورت وجود اشكال در بلع نبايد مصرف شوند.
تداخل دارويي:
پسيليوم باعث كاهش جذب برخي از مواد معدني (نظير كلسيم ،منيزيم ،مس و روي) ويتامين B12، گليكوزيدهاي قلبي و مشتقات كوماريني مي گردد. مصرف همزمان پسيليوم با نمكهاي ليتيم موجب كاهش غلظت پلاسمايي ليتيم و وقفه جذب آنها از مجراي گوارشي مي شود. پسيليوم ممكن است موجب كاهش سرعت و ميزان جذب كاربامازپين شود.
مکانيسم اثر:
اثر درماني پسيليوم به واسطه تورم موسيلاژ موجود در پوسته دانه آن ظاهر مي گردد. موسيلاژ احتمالا از طريق جذب آب باعث افزايش حجم و رطوبت مدفوع شده و اين افزايش حجم موجب تحريك روده بزرگ و افزايش حركات پريستالتيك و كوتاه شدن زمان عبور مواد از روده و افزايش دفعات دفع مي گردد.
نکات قابل توصيه به بيمار:
1. مصرف حداقل 8-6 ليوان آب در روز براي كمك به نرم شدن مدفوع و جلوگيري از كاهش آب بدن بيمار ضروري است. اين امر به دليل خروج حجم زيادي از آب با مدفوع اهميت دارد.
2. مصرف طولاني مدت اين داروها كه به صورت عادت درآمده باشد ممكن است باعث وابسته شدن كار روده ها به اين داروها شود.
3. داروهاي ملين را نبايد بيشتر از يك هفته (مگر با دستور پزشك) يا در موارد غير ضروري (مانند اجابت مزاج طي يك يا دو روز) مصرف نمود.
4. از مصرف داروهاي ملين تا دو ساعت بعد از مصرف ساير داروها خودداري شود.
5. داروهاي حجيم كننده مدفوع حاوي مقادير قابل توجهي قند و يا سديم هستند، اين موضوع در مورد بيماران مبتلا به ديابت و افرادي كه محدوديت مصرف سديم دارند اهميت دارد.
اشكال دارويي:
Musyllium:10g / Sachet
Psyllium mosiloid:7 g / Sachet
Psyllium:Box 70 g

ابزارهای آنلاین تصادفی

نظرات

توجه: شماره موبایل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود
توجه: ایمیل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود

twitter facebook linkedin whatsapp telegram