وحید مجیدی
spring

اطلاعات داروی پوويدون آيداين


دارو مورد نظر را انتخاب کنید

موارد و مقدار مصرف:
الف) به عنوان ضد عفوني كننده در جراحي : مقدار كافي از محلول موضعي يا از محلول شستشو در جراحي براي ضد عفوني كردن محل عمل و دست جراح مصرف مي‌ شود.
ب) به عنوان دهان شويه: محلول دهان شويه را به صورت رقيق شده در حجم معادلي از آب گرم يا به صورت رقيق نشده به مدت 30 ثانيه غرغره مي‌ كنند. اين عمل هر دو يا چهار ساعت، تا مدت لازم، تكرار مي‌ شود.
پ) استفاده از شامپو : ابتدا موها را خيس كرده و سپس در ظرف را دو يا سه بار از شامپو پر كرده و بر سر مي‌ مالند تا كف كند. سپس، موها را آبكشي كرده و مجدداً همان مقدار را به سر مي‌ مالند و يا با نوك انگشتان پوست سر را ماساژ مي‌ دهند تا كف طلايي رنگ به وجود آيد. پس از آن، موها را آب كشي مي‌ كنند. درمان بايد هفته‌اي دو بار تا حصول بهبودي‌ ادامه يابد و سپس هفته‌اي يك بار موها را با شامپو مي‌ شويند.
ت) استفاده از پماد : ابتدا موضع مورد نظر را تميز كرده و سپس به ميزان مورد نياز از پماد بر روي موضع ماليده شده و در صورت لزوم پانسمان مي‌ شود. اين شكل دارو در درمان سوختگي ها هر هشت ساعت و در ساير موارد يك بار در روز مصرف مي‌ شود.
ث)‌ استفاده از ژل و دوش واژينال: در مورد ژل، يك اپليكاتور پر (پنج گرم) از آن هر شب استعمال مي‌ شود. در مورد دوش واژينال دارو ، محلول غليظ آن را به داخل اپليكاتور مي‌ ريزند، طبق دستور رقيق مي‌ كنند و سپس مهبل را شستشو مي‌ دهند. در صورت لزوم مصرف همزمان ژل و دوش مهبلي، هنگام صبح از دوش استفاده مي‌ شود. درمان به مدت دو يا چهار هفته، حتي طي خونريزي قاعدگي، ادامه مي‌ يابد.
مكانيسم اثر
پوويدون آيوداين تركيبي از يد و پليمرهاي حامل است. محلولهاي پوويدون آيود اين از طريق آزاد ساختن تدريجي يد بر باكتريها، قارچها، ويروسها، انگلها، كيستها و اسپورها مؤثر هستند. قدرت اثر پوويدون آيوداين كمتر از فرآورده‌هاي حاوي يد آزاد است، ولي سميت آن كمتر است.
اثر ضد عفوني كننده اين دارو را مواد قليايي كاهش مي‌ دهند.
موارد منع مصرف و احتياط:
تداخل دارويي
مصرف همزمان پوويدون آيوداين و تنتور بنژوئن ممكن است به بروز واكنشهاي پوستي، مانند سوختگي هاي درجه دوم و سوم، منجر شود. اين تداخل موجب كاهش pH مي‌ شود.
اثر بر آزمايشهاي تشخيصي
جذب پوويدون آيوداين ممكن است با آزمونهاي عملكرد تيروئيد تداخل كند.
مکانيسم اثر:
فارماكوكينتيك
جذب: پوويدون آيوداين از طريق اسكار پوست سوخته، و نيز از ناحيه پوست سوخته يا زخمي جذب مي‌ شود. جذب دارو از راه پوست نوزادان ممكن است به كم كاري تيروئيد منجر گردد.
موارد منع مصرف و احتياط
موارد احتياط:
الف) از مصرف پوويدون آيودين در مناطق وسيعي از پوست آسيب ديده خودداري شود ، زيرا ممكن است به جذب مقادير زياد يد منجر شود.
ب) پوويدون آيوداين در بيماراني كه حساسيت مفرط به يد دارند، بايد با احتياط فراوان تجويز شود.
اشكال دارويي:
Solution: 7.5, 10%
Spray, Solution: 2.5, 10%
Ointment : 10%
Gel: 10%
Douche: 10%
Suppository: 200mg
Tissue: 3 mg/cm2
Shampoo: 7.5%
Sponge: 7.5%
اطلاعات دیگر:
طبقه‌بندي فارماكولوژيك: ضد عفوني كننده محتوي يد.
طبقه‌بندي درماني: ضد عفوني كننده موضعي.
طبقه‌بندي مصرف در بارداري: رده D
عوارض جانبي
موضعي: تحريك موضعي.
عوارض سيستميك (ناشي از يد): اسيدوز متابوليك بعد از مصرف دارو در سوختگي هاي شديد يا مناطق بدون پوست.
نكات قابل توصيه به بيمار
در صورت بروز تحريك، مصرف دارو را قطع كنيد.
ژل و دوش مهبلي اين دارو اسپرم كش هستند و در صورت تمايل به بارداري از آنها استفاده نكنيد.
ژل مهبلي را فقط با دستور پزشك مصرف نماييد.
پوويدون آيوداين پارچه‌هاي بافته شده از الياف طبيعي را لك نمي‌ كند و اگر پارچه بافته شده از الياف مصنوعي رنگي شد، ‌آن را با آمونياك رقيق بشوييد. اين دارو پارچه‌هاي آهاردار را آبي مي‌ كند كه رنگ آن با آب و صابون پاك مي‌ شود.
محلول را قبل از مصرف تكان دهيد.

ابزارهای آنلاین تصادفی

نظرات

توجه: شماره موبایل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود
توجه: ایمیل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود

تبلیغات 2
تبلیغات 2

میخوای سن دقیقت رو بدونی؟ کلیک کن

twitter facebook linkedin whatsapp telegram