وحید مجیدی

بررسی هویز دامنه


آدرس وب سایت وارد شده معتبر نمی باشد

نکته: در حال حاضر امکان بررسی دامنه های ir. موجود نمیباشد

آدرس وب سایت را بدون https و www وارد نمایید


هویز یا whois چیست

Whois که ترکیب دو کلمه who و is است، یک پروتکل کوئری و پاسخ است که عموما برای کوئری زدن به دیتابیس‌ها استفاده می شود. این دیتابیس‌ها اطلاعات ثبت نام کاربران و منابع موجود در اینترنت مثل دامنه و IP و غیره را شامل می‌شوند. این پروتکل اطلاعات موجود در دیتابیس‌ها را به فرمتی که قابل فهم برای انسان باشد ذخیره و ارایه می‌کند. همچنین whois یک ابزار کامندلاین در سیستم‌های یونیکسی (مثل لینوکس) هم هست که امکان کوئری پروتکل هویز را می‌دهد.

همانطور که گفتیم (ICANN) اطلاعات کسانی که صاحب دامنه می باشند را نگهداری و بروز رسانی می‌کنند. این whois database شامل نام، آدرس، آدرس ایمیل و تلفن صاحبان دامین‌ها می باشد. این دیتابیس برای هر کسی که به اینترنت متصل شود قابل دسترسی است. این کار سبب می‌شود تا صاحبان دامنه بتوانند با مدرک قطعی مالکیت خود را اثبات کنند و همچنین مردم جهت خرید دوباره و ثبت دامنه از روی اطلاعات این شخص می‌توانند با او تماس برقرار کنند. همچنین این database صاحب اصلی دامنه را به صورت قطعی و رسمی قابل تشخیص و شناسایی می کند.

از سوی دیگر در اختیار قرار دادن اطلاعات به همه‌ی مردم سبب ایجاد مزاحمت‌هایی از جمله برداشتن email ها توسط spammer ها و تلفن‌ها برای صاحبان دامنه‌ها می شود. البته بعضی از شرکت‌های ثبت‌کننده سرویسی ارائه می‌دهند تا اطلاعات شما محفوظ بماند و در whois نمایش داده نشود (البته ممکن است بابت این سرویس مقداری هزینه دریافت کنند).

تاریخچه whois

الیزابت فینلر (Elizabeth Feinler) و تیم او اولین دایرکتوری هویز دامین را در اوایل سال ۱۹۷۰ ایجاد نمودند. فینلر در مرکز اطلاعات شبکه استنفرد یک سرور راه اندازی کرد که به عنوان دایرکتوری عمل می‌کرد و می‌توانست اطلاعات مربوط به افراد و اجزا اینترنت را دریافت نماید. او به همراه تیمش دامنه‌ها را ایجاد کردند و به پیشنهاد فینلر دامنه‌ها بر اساس آدرس کامپیوترهای آنها دسته بندی شدند.

هوئیز در دهه ۱۹۸۰ استاندارد سازی شد و برای مشاهده اطلاعات دامنه‌ها، افراد و دیگر منابع موجود در اینترنت مورد استفاده قرار گرفت. از آنجاییکه تمام امور ثبتی توسط یک سازمان انجام می‌شد یک سرور مرکزی واحد برای انجام کوئری های هویز دامنه راه اندازی شد. این باعث سادگی روند دریافت اطلاعات شده بود.

بررسی عمر دامنه

یکی از بزرگترین فاکتورهایی که برای تعیین رتبه سایت مورد استفاده قرار می گیرد عمر دامنه است. معمولا سایت های قدیمی تر تجربه بیشتری برای افزایش قابلیت اعتماد خود در میان مشتریان دارند. سایت هایی که از زمان ثبت‌شان بیش از یک سال می‌گذرد پایداری بیشتری خواهند داشت. در نگاه موتورهای جستجو نیز عمر دامنه مسئله مهمی است. این ابزار رایگان به سرعت به شما می‌گوید که دامنه چه زمانی ایجاد شده است و آخرین به روزرسانی آن متعلق به چه روزی است. کافیست آدرسی که می‌خواهید تجزیه و تحلیل کنید را وارد نمایید و اینتر را بزنید. چه در مورد سایت خود کنجکاو باشید، بخواهید دامنه جدیدی را خریداری نمایید، و چه در حال تجزیه و تحلیل رقبایتان باشید یا بخواهید سایت های مرتبط را برای مقاصد تبلیغاتی تجزیه و تحلیل کنید، بررسی سن دامنه به کمک این ابزار بسیار راحت تر خواهد بود.

مفاهیم موجود در whois دامین

Registrar : شرکت ثبت کننده دامین در ICANN

Registrant : شرکت هایی مانند ایران هاست که نماینده مشترک جهت ثبت دامین در Registrar ها هستند . درخواست ثبت دامین را از مشتریان خود دریافت نموده و سرویس دامین را در Registrar ها به ثبت می رسانند.

Name Server : نام dns های ذکر شده در این قسمت مشخص می کند که دامین مذکور از میزبانی کدام شرکت استفاده می کند.

Date Expiration : نشان دهنده تاریخ انقضا دامین می باشد.

last updated : آخرین تاریخ بروز رسانی دامین

Status : وضعیت دامین را در دوره های زمانی مختلف مشخص می نماید. حالت های clientTransferProhibited یا locked (قفل بودن دامین)، ok (باز بودن دامین) ،expired (دوره منقضی)، Redemption Period (دوره جریمه دار)، pendingDelete (دوره حذف) جهت دامین اعمال می گردد.

ایمیل موجود در قسمت Administrative : این ایمیل مالک رسمی دامین شناخته می شود

DNS (دی ان اس) یا سامانه نام دامنه چیست

پیش از اینکه بپرسید دی ان اس چیست ؟ باید گفت پروتکل dns مخفف چیست؟ این واژه سه حرفی مخفف عبارت Domain Name System می باشد. DNS در فارسی به سامانه نام دامنه معنی شده است.

وظیفه یا کاربرد DNS چیست ؟

وقتی شما وب سایتی ایجاد می کنید، برای ثبت دامنه آن باید نامی را مشخص کنید که به سایت شما اشاره کند. بعدا این نام به کمک dns به IP تبدیل می شود و در فضای اینترنت شناسایی شود. در بیشتر حالات این تنظیمات توسط کنترل پنل هاست و ثبت کننده نام دامین انجام می شود.

dns server چیست ؟

پس از بررسی پروتکل dns ، در راستای پاسخ به dns سرور چیست بایستی گفت جهت اینکه یک دامنه بتواند به وب سایت اشاره نماید در قدم اول بایستی در DNS Server اضافه شود. اما کار dns server چیست؟ DNS سرور یک دیتابیس بزرگ است که شامل مجموعه ای از دامین ها و IP های مرتبط می باشد. به عنوان مثال اگر دامین google.com باشد سایت به IP با آدرس DNS ۶۴.۲۳۳.۱۶۷.۹۹ resolve می شود.

DNS سرور های زیادی در شرکت های هاستینگ و سازمانها وجود دارد. این سرور دی ان اس ها با یکدیگر در ارتباط هستند. بنابراین تنها کافی است شرکت هاستینگ شما نام دامنه شما را در سرور dns اضافه نماید تا تدریجا (در حدود ۴۸ ساعت) با سایر دی ان اس ها در سراسرجهان هماهنگ شود.

خطای dns چیست

هنگامی که شما یک URL را وارد می کنید در صورتی که سرور DNS از کار افتاده باشد کامپیوتر نمی تواند آدرس IP را برای آن URL وارد کند. چون سیستم شما نمی داند چطور به Google دسترسی پیدا کند در این حالت شما با یک پیام DNS error روبرو می شوید.

ابزارهای آنلاین تصادفی

نظرات

توجه: شماره موبایل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود
توجه: ایمیل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود

twitter facebook linkedin whatsapp telegram