وحید مجیدی

بررسی و آنالیز آنلاین متاتگ های سئویی وب سایت


آدرس وب سایت وارد شده معتبر نمی باشد

آدرس وب سایت یا صفحه ای از وب سایت را وارد نمایید


متا تگ های اصلی

متا تگ عنوان صفحه (Title) و متا تگ دیسکریپشن جز جدا نشدنی از سئو می باشند. وجود این دو متا تگ برای کسب رتبه بالا در گوگل ضروری است. در ادامه به معرفی اصلی ترین متا تگ ها خواهیم پرداخت.

متا تگ Title

زمانی‌ که عبارت یا کلمات کلیدی را در گوگل جست‌وجو می‌کنید، بادقت به صفحه نتایج نگاه کنید. عبارت‌های آبی‌رنگی که با فونت بزرگتر می‌بینید، تگ عنوان صفحه یا Title tag هستند؛ جملاتی که توصیفی دقیق ولی مختصر از محتوای صفحه را به کاربران نمایش می‌دهند. متاتگ عنوان یا title tag یکی از اجزا HTML است و از نظر دو جنبه در استراتژی سئو سایت اهمیت دارد; باوجود تگ عنوان بهینه‌شده موتورهای جست‌وجو کلیاتی از محتوای صفحات را در می‌یابند. همچنین، کاربران با بررسی عنوان صفحه از نوع محتوای ارائه شده در آن باخبر خواهند شد. در حال حاضر، گوگل 50 تا 60 کاراکتر ابتدایی عنوان صفحه را در نتایج جست‌وجو به کاربران نمایش می‌دهد. تجربه ثابت کرده است که اگر تگ عنوان صفحات را تا زیر 60 کاراکتر نگه‌دارید، گوگل در بیش از 90درصد مواقع، عنوان را به تمامی نشان می‌دهد.

تگ‌های عنوان همان تیترهای قابل کلیکی هستند که در نتایج جست‌وجو دیده می‌شوند. این تگ‌ها ایجاد شده‌اند تا موتورهای جست‌وجو محتوای صفحات را متوجه شوند. به 4دلیل عمده، تگ عنوان مهم است:

 1. تگ تایتل در SERP گوگل اولین چیزی است که کاربر در هنگام جست‌وجو با آن رو به‌رو می‌شود. ممکن است متا دیسکریپشن را نخوانند اما تقریباً تمام افراد در صفحه نتایج جست‌وجو، عنوان لینک‌ها را نگاه می‌کنند تا بتوانند تصمیم بگیرند روی کدام یک کلیک کنند.
 2. تگ عنوان صفحات یکی از معیارهای رتبه بندی در گوگل است. تجربه نشان داده است که این تگ تاثیر مستقیمی روی نرخ کلیک می‌گذارد و می‌تواند روی رتبه بندی سایت موثر باشد.
 3. ترکیبی از روانشناسی و علم به حساب می‌آید. حتی اگر تگ عنوان به رتبه بندی سایت شما کمک نکند، باز هم یکی از معیارهای مهم در کلیک کردن مخاطبین است. اگر بتوانید با زبان مناسب، پیام درستی را به مخاطب برسانید و او را متقاعد کنید که پاسخ سوال و نیازش از سرچ در سایت شماست، مهم‌ترین بخش کار را انجام داده‌اید.
 4. شما به‌راحتی می‌توانید تگ عنوان یک صفحه را تغییر دهید، سپس به گوگل سرچ کنسول رفته و آدرس URL سایت را دوباره ایندکس کنید. با اینکار امکان بررسی این را دارید که چه عنوان یا چه کلماتی مخاطبان را بیشتر درگیر می‌کند.

همون‌طور که قبلا گفتیم، تگ تایتل یکی از مهم ترین تگ های HTML در SEO هست. یادتان باشد که تایتل خوب = کلمات کلیدی اصلی + جذابیت. هر چه موضوع انتخاب کلمات کلیدی را جدی بگیرید، احتمال کلیک کاربران روی لینک افزایش می‌یابد. حتماٌ از نوشتن کلمات کلیدی فرعی در تگ تایتل غافل نشوید و ترکیب معناداری را برای توضیحات آن در نظر بگیرید. جمله‌بندی را با کلمات کلیدی مهم شروع کنید. برای نوشتن توضیحات، نتایج جست‌وجوی گوگل بررسی کنید و نیم‌نگاهی هم به تایتل سایت رقبا بندازید.

 • توضیحات تگ عنوان بین 54 تا 60 کاراکتر محدود کنید
 • چنانچه نیاز به جداسازی عبارت‌ها دارید آنها را با Dash جدا کنید.
 • تایتل تمام صفحات سایت باید غیرتکراری و متفاوت باشند و هیچ صفحه‌ای بدون تگ عنوان باقی نماند.
 • برای جلوگیری از سردرگمی و تشخیص نادرست گوگل، تگ تایتل و هدینگ‌ها (Hها) را یکسان ننویسید.
 • کلمات کلیدی اصلی را در قالب جمله به کار ببرید و تگ عنوان را با تکرار کلمات پر نکنید.
 • با استفاده از کلمات جادویی، مثل رایگان، تخفیف، ارزان و … مخاطب را برای کلیک ترغیب کنید.
 • برای اثبات به‌روزبودن محتوا، از تاریخ استقاده کنید و تاریخ‌های قدیمی را در تگ تایتل بازنویسی کنید.

متاتگ توضیحات (Meta Descriptions)

تگ های توضیحات متا برای رتبه بندی موتورهای جستجو آنچنان اهمیتی ندارند ولی این تگ ها در کلیک کردن کاربر در صفحه نتایج موتورهای جستجو اهمیت ویژه ای دارد و هر چقدر تعداد این کلیک ها بیشتر باشد می تواند صفحه مورد نظر در جایگاه بالاتری در صفحه نتایج قرار گیرد و از نظر موتورهای جستجو این بدان معنا است که این توضیحات متا بقدر کافی مفید بوده است که توانسته بازدیدکننده را بسمت خود جلب نماید تا روی آن کلیک کند.

وظیفه توضیحات متا در واقع تبلیغ صفحه مورد نظر در صفحه نتایج موتورهای جستجو است. این توضیحات باعث می شود جستجو کننده یک دیدگاهی را از صفحه مورد نظر در ذهن خود متصور شود از این رو نقش بازاریابی جستجو اهمیت خود را نمایان می کند. هر چقدر توضیحات کاملتر باشد و از کلمات کلیدی مهم استفاده شود باعث می شود این صفحه تعداد کلیک های بیشتری یا نرخ کلیک را به خود اختصاص دهد.( Click Rate). برای افزایش نرخ کلیک صفحه مورد نظر، موتورهای جستجو مثل گوگل کلمات کلیدی را برجسته تر می کنند. از این رو قبل از نوشتن توضیحات متا می بایست به پیدا کردن کلمات کلیدی خود در صفحه مورد نظر بپردازید.

توضیحات متا هر گونه طولی می توانند داشته باشند ولی موتورهای جستجو طول های بیشتر از 160 کاراکتر را کوتاه (Truncate) می کنند که این خود به نوعی جریمه گوگل محسوب می شود و همچنین توضیحات کوتاه نیز باعث آسیب به صفحه مورد نظر می شود. معمولا طول های بین 150 تا 160 کاراکتر طول های مناسبی برای توضیحات متا هستند که طول 155 یک طول بهینه محسوب می شود.

 • توضیحات متا می بایست توضیح کاملی از صفحه مورد نظر ارائه نماید.
 • طول آن در بهترین حالت بطور متوسط 155 کاراکتر می بایست باشد.
 • هیچ توضیحات متا دو صفحه نباید شبیه هم باشند. و بعبارتی دیگر نباید تکراری باشند.
 • توضیحات متا جزو معیارهای رتبه بندی موتورهای جستجو نیست.
 • از کاراکترهای نقل قول و محاسباتی مثل جمع نباید استفاده نمود.
 • اگر صفحه شما بیش از 3 کلمه کلیدی را توضیح می دهد بهتر است از توضیحات متا استفاده نشود.( این اتفاق برای متن های زیاد در حد مقاله معمولا می افتد)

متا تگ OG یا Open Graph چیست؟

در پاسخ به این سوال که متا تگ OG چیست، باید شما را به یاد اشتراک‌گذاری مطالب سایت در شبکه‌های اجتماعی بیندازیم. اگر تا به حال صفحه‌ای از یک سایت را در فیسبوک، لینکدین یا توییتر به اشتراک گذاشته ‌باشید، دیده‌اید که معمولا به‌ صورتی منظم و ساختاریافته در قالب یک پست شبکه اجتماعی منتشر می‌شوند. این کار توسط متا تگ OG انجام می‌شود. درواقع متاتگ‌های OG تکه کدهایی هستند که نحوه نمایش صفحه سایت را هنگام اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی کنترل می‌کنند. این تگ‌ها بخشی از پروتکل Open Graph فیسبوک است که البته توسط دیگر شبکه‌های اجتماعی هم استفاده می‌شود. این تکه کدها که با عبارت og: شروع می‌شوند، در قسمت کدهای صفحه قرار می‌گیرند.

تاثیر متا تگ OG در سئو

شاید برای شما هم سوال شده باشد که ارتباط سئو و متا تگ OG چیست. لازم است بدانید متا تگ OG می‌تواند به‌ صورت غیرمستقیم بر ارتقای جایگاه سایت شما در نتایج گوگل تاثیر داشته باشد. از آنجا که استفاده از متا تگ OG باعث افزایش اشتراک‌گذاری صفحات سایت در شبکه‌های اجتماعی شده و همچنین احتمال کلیک کاربران روی آن را بسیار بیشتر می‌کند، این تگ‌ها می‌توانند به گسترش آگاهی از برند شما در فضای شبکه‌های اجتماعی کمک کنند. اعتبار برند یکی از مواردی است که گوگل برای رتبه ‌دادن به سایت آن را مدنظر قرار می‌دهد.

ابزارهای آنلاین تصادفی

نظرات

توجه: شماره موبایل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود
توجه: ایمیل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود

twitter facebook linkedin whatsapp telegram