وحید مجیدی

تبدیل مبنا عدد به صورت آنلاینتبدیل آنلاین مبنا عدد به باینری , اوکتال , دسیمال , هگزا

ما انسان ها وقتی که با همدیگر صحبت می کنیم از حروف و اعداد استفاده می کنیم تا بتوانیم با یکدیگر تعامل داشته باشیم، وقتی که با سیستم های کامپیوتری بخواهیم کار کنیم ما باید از صفحه کلید استفاده کنیم، صفحه کلید حرف های ما را متوجه نخواهد شد چونکه فقط با اعداد کار می کند پس ما باید به دنبال روشی باشیم که حرف های ما را به اعداد تبدیل کند. به طور کلی سیستم های مختلفی مانند باینری، اوکتال، دسیمال، هگزا و غیره داریم. به طور کلی از این سیستم های مبنا در معماری سیستم های کامپیوتری استفاده می شود. دانشجویان کامپیوتر و برنامه نویسان همیشه در درسها و کارهای خود به تبدیل مبنا نیاز دارند.

سیستم های نمایش اعداد و تبدیل مبناها

از نظر تئوری روش های متفاوت و متنوعی جهت نگهداری اطلاعات عددی در حافظه کامپیوتر وتعریف شده اند که معمول ترین آن ها عبارتند از:

مبنای دهدهی (decimal)

در این سیستم مبنای اعداد 10 می باشد و از ارقام 0 تا 9 تشکیل شده اند. مثلا 985410 یک عدد در مبنای ده می باشد.

مبنای دودویی (binary)

در این سیستم مبنا ی اعداد 2 می باشد و تنها از دو رقم 0و 1 تشکیل شده اند. مثلا 110011 یک عدد در مبنای دو می باشد.

مبنای هشتایی (octal)

در این سیستم مبنای اعداد 8 می باشد و از ارقام 0 تا 7 تشکیل شده اند. مثلا 154673 یک عدد در مبنای هشت می باشد اما 846523 در مبنای هشت نیست چون شامل عدد هشت است.

مبنای شانزده تایی (hexa decimal)

در این سیستم مبنای اعداد 16 می باشد و از ارقام 0 تا 9 و حروف A تا F تشکیل شده اند. در واقع حروف A تا F برای نمایش اعداد 10 تا 15 مورد استفاده قرار می گیرند. مثلا 598A23 یا C456F اعدادی در مبنای شانزده می باشند.

ابزارهای آنلاین تصادفی

نظرات

توجه: شماره موبایل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود
توجه: ایمیل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود

twitter facebook linkedin whatsapp telegram