logo

ابزار محاسبه و پیش بینی رنگ چشم نوزاد


رنگ چشم پدر را انتخاب نمایید

رنگ چشم مادر را انتخاب نمایید

لطفا رنگ چشم پدر و مادر را انتخاب نمایید

رنگ چشم نوزاد

رنگ چشم نوزاد در زمان تولد روشن به نظر می‌رسد و بیشتر متمایل به رنگ‌های آبی، خاکستری روشن است. برخی از مواقع نیز به علت ازدیاد چشمانی با رنگ‌های قهوه‌ای و سیاه، پدر و مادر از اینکه رنگ چشم کودک آن‌ها متفاوت با بقیه است، خوشحال می‌شوند. اما با گذشت زمان رنگ چشم کودک تغییر کرده و به سمت رنگ‌های تیره مخصوصاً قهوه‌ای میل می‌کند.

رنگ چشم نوزاد به کی میرود؟

اینکه رنگ چشم کودکان به کی میره و چه موقع تغییر میکنه؟ یکی از سوالات رایج والدین است. هنگامی که نوزادان متولد می شوند، به ویژه آنهای که پوست تیره تری دارند، چشم های روشن دارند، زیرا چشم آنها ملانین بسیار کمی دارد.

ملانین یک نوع رنگدانه است که رنگ چشم ها، پوست و مو را تعیین می کند (رنگ می کند). داگلاس فردریک، یک چشم پزشک متخصص اطفال در مرکز بهداشت کودکان استنفورد درکالیفرنیا، می گوید: "میزان ملانین در عدسی و قسمت رنگی چشم، تعیین می کند که چشم شما چه رنگی باشد.” مقدار ملانین (یا رنگدانه) فرد را ، ژنتیک مشخص می کند.

دی ان ای (DNA) که نوزاد از شما و شریک زندگی شما دریافت می کند، تعیین می کند که رنگ چشم کودکان شما آبی، قهوه ای، سبز یا رنگ دیگری باشد. ممکن است او با چشمهای آبی متولد شود (چشم ها گاهی اوقات ملانین را در حالی که نوزاد در رحم است تولید نمی کند)، اما پس از تولد، نور باعث تولید ملانین می شود، به همین دلیل رنگ چشم ممکن است تیره شود یا در طول زمان تغییر کند.

چه چیزی رنگ چشم را تعیین می کند؟

هموزیگوت و هتروزیگوس

فرد دو نسخه از هر ژن دارد؛ یکی را از مادر به ارث می برد و دیگری را از پدر. هموزيگوس بدان معناست كه دو نسخه با هم مطابقت دارند يا غالب هستند (با دو حرف بزرگ، BB) و هتروزيگوت به معنای اينكه دو نسخه ژن متفاوت يا مغلوب هستند (با دو حرف كوچک، bb).

رنگ چشم غالب

قهوه ای و سبز رنگ غالب چشم هستند. اگر هر دو والد رنگ چشم یکسانی داشته باشند، ۷۵ تا ۹۵ درصد احتمال دارد که کودک چشم قهوه ای یا سبز داشته باشد.

رنگ چشم مغلوب

آبی رنگ چشم مغلوب است. اگر پدر و مادر هر دو چشمان قهوه ای داشته باشند، احتمال کمی دارد که کودک چشم چشم آبی داشته باشد.

ژنوتیپ

ژنوتیپ ترکیب ژن برای یک ویژگی خاص است که در این حالت، ویژگی خاص رنگ چشم است. ژنوتیپ مادر و پدر، رنگ چشم بچه را تعیین می کنند.

فنوتیپ

فنوتیپ ظاهر فیزیکی ژنوتیپ است که در این حالت، ویژگی خاص رنگ چشم است.

آیا چشم های قهوه ای قوی تر هستند؟

به گفته پزشکان، افراد با چشم های آبی، خاکستری یا سبز نسبت به افرادی که دارای چشم های قهوه ای یا سیاه هستند، حساسیت بیشتری به نور دارند. در حقیقت، افرادی که چشمانی با رنگ های روشن دارند اغلب از فوتوفوبیا یا حساسیت نوری رنج می برند و این موضوع باعث می شود در معرض نور خورشید نتوانند کاملا چشمان خود را باز کنند یا پس از مدتی نشستن زیر نورهای فلورسنت احساس خستگی کنند.

این حساسیت ناشی از این واقعیت است که در افراد دارای چشم روشن، رنگدانه های کمتری در چندین لایه چشم نسبت به افراد دارای چشم های تیره، وجود دارد. در نتیجه، آن ها قادر به جلوگیری از اثرات نورهای شدید نیستند. با توجه به این نکته، اگر کودک شما چشمان روشنی دارد، باید بیرون از خانه فرزندان خود را تحت نظر داشته باشید و در صورت خستگی و نیاز به استراحتشان، این کار را انجام دهید.

البته به عنوان یک قاعده کلی بدون توجه به رنگ چشم کودک، بهتر است هنگام بیرون رفتن، از عینک آفتابی برای محافظت از چشمان کودک استفاده کنید.

تفسیر رنگ چشم جنین

  1. اگر هر دو والدین چشم آبی داشته باشند، ۹۹٪ احتمال آبی شدن رنگ چشم جنین وجود دارد.
  2. اگر والدین هر دو چشم قهوه ای داشته باشند، ۷۵٪ احتمال قهوه ای شدن رنگ چشم وجود دارد.
  3. اگر والدین هر دو چشم سبز داشته باشند، ۹۹٪ احتمال دارد که کودک نیز چشم سبز داشته باشد.
  4. اگر والدین هر دو چشم فندقی داشته باشند، ۹۹٪ احتمال آن وجود دارد که کودک نیز چشم فندقی داشته باشد.

رنگ فندقی هنوز یک راز است. ماشین حساب رنگ چشم نمی تواند به طور دقیق احتمال فندقی شدن رنگ چشم را پیش بینی کند زیرا این رنگ غالباً ترکیبی از رنگ های قهوه ای، سبز و کهربایی است.

نظرات

توجه: شماره موبایل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود
توجه: ایمیل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود

twitter facebook linkedin whatsapp telegram