logo

مرکز لرزه نگاری کشوری / زلزله آنلاین / زلزله دقایقی پیش


زلزله

زلزله

زلزله، اتفاقی ناگوار و نامترقبانه است که در هر لحظه می‌تواند رخ دهد و زندگی ما را تحت تأثیر قرار دهد. این پدیده طبیعی باعث جابجایی قوی زمین وارده به علت فعالیت‌های لرزه‌ای زیرزمینی است. این حرکت تکانه‌ها به صورت موج‌های انرژی را در سراسر زمین توزیع می‌کند و به صورت لرزشی و گردشی در ساختارهای مختلف زمین به وقوع می‌پیوندد.

زلزله‌ها، اغلب در ناحیه‌هایی به نام «لرزه‌خیز» رخ می‌دهند که در آنجا کشف شده است که لرزه‌ها به صورت متناوب زمین را لرزانده و نسبت به سایر نواحی بیشتر می‌باشند. علل اصلی بروز زلزله‌ها عبارتند از: جابجایی صفحات تکتونیکی در مرزهای پلاک‌های زمین، رخدادهای شکستگی در زمین، آزاد شدن انرژی‌های توده‌های مگمایی و ترکیبات شیمیایی در لایه‌های زیرزمینی.

زلزله‌ها شدت‌های مختلفی دارند که با استفاده از مقیاس ریخت‌شناسی سیسموگرافی، به وحدت خاصی برای توصیف شدت و آسیب‌پذیری مناطق مختلف جهان استفاده می‌شود. این مقیاس تا هفت درجه را شامل می‌شود و هرچه عدد بزرگتر باشد، زلزله قوی‌تر است و تأثیرات و خسارات بیشتری را بر جامعه و زیرساخت‌ها به همراه خواهد داشت.

آثار زلزله‌ها می‌توانند گسترده و وسیع باشند؛ فراتر از تخریب و خرابی ساختمان‌ها، ممکن است این پدیده به تخریب زیرساخت‌های اقتصادی، عدم خدمات بهداشتی و بهداشتی، تغییرات جغرافیایی، آلودگی محیط زیست و از هم رفتن روابط اجتماعی و اقتصادی مناطق زلزله‌زده منجر شود.

بنابراین، تدابیر ایمنی و پیشگیری از زلزله از اهمیت بسیاری برخوردارند. ساختمان‌ها و زیرساخت‌های شهری باید برای مقابله با زلزله طراحی و ساخته شوند تا بتوانند مقاومت لازم را در برابر این پدیده داشته باشند. آموزش و پیشرفته کردن آگاهی‌های عمومی نیز می‌تواند در کاهش خسارات ناشی از زلزله مؤثر واقع شود.

علاوه بر این، سازمان‌های مدیریت بحران باید برنامه‌های اضطراری برای پاسخگویی سریع به وقوع زلزله‌ها را آماده کنند و در صورت لزوم، افراد را در مدارس، ساختمان‌ها و نقاط عمومی آموزش دهند که چگونه در این شرایط وحشتناک عمل کنند.

به عنوان ساکنان این سیاره، ما باید همیشه آماده باشیم و اهمیت پیشگیری از زلزله را در نظر بگیریم. زلزله‌ها ممکن است به صورت غیرمنظم و بی‌هشدار رخ دهند، اما از انجام تمرینات و آموزش‌های مربوط به زلزله نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. آداب و رسومی چون ساخت کیف آماده‌باش شامل آب، مواد غذایی و آژیر زلزله در منزل و محل کار و حتی ذخیره کردن اسناد مهم و کپی های پشتیبان از اطلاعات الکترونیکی نیز می‌تواند زندگی ما را در مواجهه با یک زلزله کمک کند.

به زلزله بی‌رحم نگاه نکنیم و خودمان را به اعتقاد ملکوتی خود در امان معتقد نکنیم. بلکه باید برنامه ریزی و پیشگیری کنیم تا هنگام رخ‌دادن مشکلات، آنها را مقابله کنیم و زندگی خود را بهبود دهیم. زلزله‌ها یکی از چالش‌های بزرگ انسانی هستند که با همبستگی و تلاش مشترک می‌توانیم آن را بهبود دهیم و خسارات وارده را کاهش دهیم.

این لیست هر 5 دقیقه به صورت اتوماتیک بروز میشود

اگر هم اکنون در شهر شما زلزله ای رخ داده, حداقل ده دقیقه طول می کشد تا اطلاعات در مرکز آمار بررسی و ثبت شود


مرکز لرزه نگاری کشوری

مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران کار ثبت و تعیین­ محل زمین‌لرزه‌ها را از سال 1337 هجری شمسی (1958 میلادی) با احداث اولین ایستگاه لرزه‌نگاری در تهران آغاز نمود. در دهه 1960 میلادی ایستگاه‌های لرزه‌نگاری کشور به 5 ایستگاه آنالوگ نصب شده در شهرهای تهران، تبریز، مشهد، شیراز و کرمانشاه توسعه یافت که از این بین، ایستگاه‌های تبریز، مشهد و شیراز زیرمجموعه شبکه لرزه‌نگاری استاندارد جهانی (WWSSN) بودند. در سال 1354 هجری شمسی (1975 میلادی) یک آرایه 7 ایستگاهی درون‌چاهی موسوم به آرایه بلند دوره ایران (ILPA) برای اهداف خاص و نیز فراهم آوردن اطلاعات لرزه‌ای مناسب جهت تحقیقات زلزله‌شناسی در جنوب غربی تهران راه‌اندازی شد.

مؤسسه ژئوفیزیک در سال‌ ابتدایی دهه 1360 هجری شمسی در چند نقطه دیگر نیز از جمله بروجن، مینودشت، مهاباد، قمصر و قلعه‌قاضی هرمزگان ایستگاه‌های لرزه‌نگاری آنالوگ راه‌اندازی نمود که فرایند ثبت و گزارش زمین‌لرزه‌های کشور تا سال 1374 توسط این ایستگاه‌ها صورت می‌‌‌گرفت. با تأمین لرزه‌نگارهای دیجیتال و تجهیزات انتقال اطلاعات تله‌متری، ابتدا در سال 1374 شبکه‌های لرزه‌نگاری دیجیتال تهران و تبریز راه‌اندازی گردید و پس از آن در سال­های بعد شبکه‌های لرزه‌نگاری در دیگر نقاط کشور به مرور توسعه یافتند.

از 130 ایستگاه لرزه‌نگاری مرکز لرزه‌نگاری کشوری، 80 ایستگاه با لرزه‌نگارهای باندپهن و 49 ایستگاه با لرزه‌نگارهای کوتاه­دوره تجهیز شده‌اند و ایستگاه SRO مشهد با تجهیزات درون‌چاهی در حال فعالیت است. ایستگاه‌های کوتاه­دوره مرکز لرزه‌نگاری کشوری مجهز به لرزه‌نگارهای SS1 و ایستگاه‌های باندپهن مجهز به لرزه‌نگارهایTrillium یا CMG3 هستند.

بیش از چهار دهه فعالیت‌های ثبت و تعیین پارامترها و اطلاع‌رسانی زمین‌لرزه‌های کشور توسط بخش زلزله‌شناسی مؤسسه ژئوفیزیک، با توجه به توسعه شبکه‌های لرزه‌نگاری محلی، این مؤسسه در سال 1382 اقدام به راه‌اندازی مرکز لرزه‌نگاری کشوری نمود. مطابق مصوبات هیات محترم وزیران (مصوبه شماره 21914/28851 مورخ 12/9/1382 و مصوبه شماره 23157/ت33302 ک، مورخ 18/4/1384)، مرکز لرزه‌نگاری کشوری به عنوان مسئول مدیریت داده‌های لرزه‌ای کشور وظیفه خطیر اطلاع‌رسانی رویداد زمین‌لرزه‌ها و توسعه شبکه‌ها و ایستگاه‌های لرزه‌نگاری در سطح کشور را بر عهده دارد. از شهریور ماه 1384 با دریافت اطلاعات ایستگاه های لرزه‌نگاری سراسر کشور در این مرکز، امکان اطلاع رسانی رویداد زمین ‌لرزه‌های کشور با دقت و سرعت عمل بیشتر فراهم گردید.

علت بروز زمین لرزه چیست؟

متخصصان علت بروز زمین لرزه را به دو صورت علمی بیان کرده اند:

  1. گسل
  2. زمین‌لرزه آتشفشانی-زمین‌ساختی

مقیاس های اندازه گیری زمین لرزه

برای زمین لرزه ها، مقیاس های مختلفی به منظور اندازه گیری، آن ها در نظر گرفته شده است. این مقیاس ها معمولا برای بررسی میزان بزرگی و شدت تخریبی زلزله ها صورت می گیرد. از جمله این مقیاس ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. مقیاس بزرگای گشتاوری
  2. مقیاس شدت مرکالی
  3. مقیاس بزرگی ریشتر

مقیاس ریشتر زلزله چیست؟

مقیاس ریشتر (Richter magnitude scale) نوعی مقیاس برای اندازه گیری شدت انرژی آزاد شده می باشد، که در هر زلزله رخ می دهد. هم اکنون از این مقیاس در سنجش شدت زلزله ها استفاده نمی شود چرا که مقیاس بزرگای گشتاوری دقیق تر بوده و کاستی های مقیاس ریشتر را می پوشاند. مقیاس سنجش ریشتر، ۱ تا ۸ است.

پیش لرزه زمین لرزه چیست؟

پیش لرزه معمولا پیش از وقوع زمین لرزه اصلی و شدید رخ می دهد. زمانی می توان پیش لرزه ها را تشخیص داد، که بازه ای از زمین لرزه های رخ داده در اختیار داشته باشیم. در باور عمومی بدین صورت است که اگر یک زلزله کوچک احساس شود، آن را پیش لرزه تلقی می کنند و منتظر زمین لرزه بزرگ تری خواهند بود. به همین دلیل تمهیداتی می چینند تا از آسیب ها دور بمانند.

پس لرزه چیست؟

پس لرزه نیز، نوعی زلزله است که شدت آن شبیه به پیش لرزه است و کمتر از زمین لرزه اصلی است اما بعد از زمین لرزه اصلی رخ می دهد. پس لرزه می تواند موجب آرامش خیال باشد بدین صورت که زمین لرزه اصلی رفع شده و خطر دور است. اما در این باره توجه داشته باشید که گاهی یک پس لرزه، به عنوان پیش لرزه ی زلزله اصلی دیگری به شمار می آید. پس لرزه ها گاهی روزها و ماه ها طول می کشند و به طور مرتب زمین را می لرزانند.

زلزله دقایقی پیش , زلزله نگاری دقایقی پیش , آخرین زمین لرزه های ایران , هشدار مرکز زلزله نگاری , زلزله نگاری جهانی , موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران زلزله

زلزله

زلزله، یکی از پدیده‌های طبیعی است که به وقوع می‌پیوندد و در نتیجه جابجایی و لغزش تیکه‌های قاره‌ای یا نتیجه فعالیتهای زمین‌شناسی در فلات قاره‌ای اتفاق می‌افتد. زلزله‌ها باعث انتقال انرژی زمین‌لرزه از محل تولید زلزله به سایر نقاط زمین می‌شود. این حوادث طبیعی همچنین می‌توانند باعث ایجاد امواج لرزه‌ای در زمین، ساختمان‌ها، و حتی منابع آب شوند. در این مقاله، به معرفی زلزله، علل و عوامل آن، تاثیرات این حوادث بر زندگی انسان‌ها و راهکارهای اعتباری برای کاهش خطرات زلزله پرداخته خواهد شد.

علم زمین‌شناسی می‌تواند به ما کمک کند تا درک بهتری از زوایای مختلف زلزله‌ها داشته باشیم. به طور کلی، زلزله‌ها می‌توانند نتیجه فعالیتهای تکتونیکی، تنشهای آزاد، عملیات آتشفشانی و حتی حرکت صفحات قاره‌ای باشند. با این حال، بزرگترین و تاثیرگذارترین علت زلزله انتقال لرزه از راه سیالات زمین‌ساختی است.

منطقه‌های بسیاری در سرتاسر جهان، نسبت به زلزله ها آسیب‌پذیر هستند. این ناحیه‌ها را معمولا به عنوان ریزه‌زمین سازماندهی نمیکنند و در استفاده از ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله کوتاهی می‌کنند. در نتیجه، خسارت مادی و انسانی که ناشی از آنها می‌باشد، بسیار بالا است.

یکی از تطبیقات رایج برای کاهش خطرات زلزله، ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله است. این ساختمان‌ها از ویژگی‌هایی مانند تقویت کردن بناها به وسیله فولاد و بتن استفاده می‌کند و همچنین ظرفیت جذب انرژی زمین‌لرزه را افزایش می‌دهد. همچنین، آموزش جامعه درباره رفتار ایمن زمان زلزله و استفاده از فناوری‌های مختلف، نقش مهمی در کاهش خطرات زلزله دارد.

به عنوان یک پدیده طبیعی، زلزله همیشه وجود خواهد داشت و امکان ندارد کاملاً جلوگیری شود. با این حال، صاحبان پیشگیری و بهره‌برداری می‌توانند با اتخاذ تدابیر احتیاطی و مناسب، خطر زلزله را به حداقل برسانند و خسارت‌های ناشی از آن را کاهش دهند.

نظرات

توجه: شماره موبایل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود
توجه: ایمیل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود

comment-0 ساسان
1402/08/30 - 10:01
درود عرض ادب خدمت عزیزان فک کنم بازم زلزله خوی شروع شده خدایا خودت رحم کن ، گرونی و بیکاری از یه طرف سردی هوا هم از یه طرف
comment-1 شیما
1402/08/30 - 10:01
ساعت 5 صبح الان زلزله‌ای حدود 7و2 تو شهر خوی احساس شد وطبق معمول شما ثبت نکردین
comment-2 حیدری
1402/08/30 - 10:02
سلام ده دقیقه پیش شهردوزدوزان لرزید ولی در سایت دیده نمی شود
comment-3 علیرضا
1402/08/30 - 10:04
من فقط دعا میکنم که ایشالله دیگه این اتفاق نه تنها در ایران بلکه کل دنیا نیوفته من که خودم وقتی تو قم اینطوری شد از ترس اینکه مادرم تنها بود نرفتم سرکار خدا ایشالله هوامونو داره
comment-4 Javad
1402/08/17 - 09:31
سلام ادمین عزیز اگر میشه لطفا تعداد زلزله های رو زیادتر نشدن بدین اطلاعاتتون از دانشگاه تهران گرفته میشه و سایت دانشگاه تهران برای تمام کشور های خارجی نشان داده نمیشه یا فیلتره ما افغان ها مجبوریم از سایت شما اطلاعات دانشگاه رو ببینیم پس ممنون میشیم که اگر میشه تعداد زلزله ها رو روی همین وب پیج زیادتر کنید
comment-5 رضا
1402/08/17 - 09:33
سلام بزرگوار الان ساعت 4:30 صبح روز 12 آبانماه 1402 میباشد زازله ای نسبتا شدید از مسیر جنوب به شمال شهرستان فیروزآباد فارس رخ داده که متاسفانه چنین لرزشی توسط سایت اعلام نگردیده است. لطفا بررسی کنید چرا وقوع چنین لرزشی که قطعا بیشتر تر از 3 ریشتر بود آنوقت چرا ثبت نشده تعجب میکنم
comment-6 ناشناس
1402/08/17 - 09:33
سلام اقای مجیدی یه سوال دارم میدونم جواب نمیدید ولی بازم میگم سال گذشته زلزله های ترکیه ثبت نمیشد الان افغانستان هرلحظه ثبت میشه
تیم پشتیبانی وب سایت
باید از یه حدی به مرز کشور نزدیکتر باشه دوست عزیزم
comment-7 رضابوستانچی
1402/08/17 - 09:33
سلام سایتتون خیلی خوبه فقط یه سوال داشتم یکی دو سال پیش اینقدزلزله نمیومد الان موضوع چیه چراهیچ جازمین آروم نمیگیره ایراد ازخودمونه یادارن زمینوانگولک میکنن؟ توروخدا هرچی هس بگین بذارین آگاه بشیم. ممنون
comment-8 محمد
1402/08/17 - 09:34
سلام برادران افغان دیدن اونجا چخبره والا میگن چینی ها زمین حفاری کردن عمق چندها کیلومتر انفجارها باعث این مصیبت شده
comment-9 سام
1402/08/17 - 09:34
خدا به مردممون صبر بده مخصوصا آذربایجان خوی.خدایا همه مردم ایران عاقبت بخیر بگردان .
comment-10 سید علی
1402/08/17 - 09:34
ساعت ۲۳ مشهد لرزید چرا الان نگاه میکنم ثبت نشده ده دقیقه زمان برای ثبت زلزله گذشته
comment-11 محمدرضا
1402/08/17 - 09:35
سلام‌ما‌در‌مرز‌افغانستان‌هستیم‌از‌بعد‌ظهر‌سه‌بار‌زلزله‌تکان‌داده‌که‌موج‌زیادی‌دارد‌حداقل‌سه‌ریشتر‌هستش‌ولی‌زلزله‌نگاری‌روی‌سایت‌نمیزاره
comment-12 Fazal ahmad
1402/08/17 - 09:35
وضعیت تکتونیکی استان هرات افغانستان در حال حاضر چگونه است
comment-13 معصومه از خوی
1402/08/17 - 09:35
شما رو بخدا بس کنین دیگه چقدر مینویسین زلزله فلان جا ثبت نشد پس چرا مینویسن هر5دقیقه به روز رسانی میشه؟..این کلمه رو ننویسین خیلی خیلی تکراریه.آقای مجیدی هر وقت اطلاعات رسید دستشون ثبت میکنن خوشتون هم نمیاد سایت های دیگه رو دنبال کنین کشتین ما رو با سوالای تکراری.آقای مجیدی لطفا این مدل سوالارو حذف کنین.ممنون
تیم پشتیبانی وب سایت
سلام دوست عزیزم. واقعیت خود تیم پشتیبانی هم خسته شده دیگه از این سوال. واقعا نمیدونیم چی بگیم
comment-14 نا شناس
1402/08/17 - 09:36
به جای این نظرات عجیب غریب و خرافاتی که در و دیوار صدا میدن فلان ،در شهر های زلزله زده ۷۰بار سوره حمد رو بخونید همگی برای دفع بلا که مجربه ،و فقط از خدا بخواهید همه آدم از این بلایا حفظ کنه و پانزده دقیقه زمان نمیبره تو گروه ها شبکه‌های اجتماعی تون همگی بخواهید ۷۰,بار سوره حمد خونده بشه روزانه جهت دفع بلا و دشمن و نیل بمقلصد روز شنبه 70 مرتبه سوره مبارکه حمد و روز یکشنبه 60 بار ، دوشنبه 50 بار ، سه شنبه 40 بار ، چهارشنبه 30 بار ، پنج شنبه 20 بار ، و روز جمعه 10 بار بخواند
comment-15 نا شناس
1402/08/17 - 09:36
بچه ها این سایت از روی مرکز لرزه نگاری مینویسه که اونجا که یک مرجع رسمی هست بعضی زلزله ها رو مثل زلزله جمعه خوی را ننوشت و ثبت نکرد ،اما من متوجه شدم خوی و فین با هم هستن ،هر وقت فین زلزله هاست شروع میشه ،در آن حوالی خوی و شهرهای نزدیکش هم شروع میشه ،هروقت فین آروم میگیره اینجا هم ،خوی و فین همیشه باهم شروع میشه زلزله هاشون سرو صدا در دیوار ها هم به علت تغییر دماست و انبساط و انقباض ربطی به نشانه زلزله نداره
comment-16 مادر
1402/08/17 - 09:36
در جواب خدای بزرگ،تففکر بی‌حاصل میخوام بگم زیپ دهنتو ببند هرچی تو ذهن مریضت میگذره قرار نیست به رزبن زیادی در مورد زلزله نظر نداری خفه شو
comment-17 شیما
1402/08/17 - 09:36
خدا رو شکر زلزله مال خوی نبود مال شهرستان قره ضیاءالدین بود که تو خوی هم احساس شد
comment-18 ناشناس
1402/08/17 - 09:37
سلام آقای مجیدی نمیدانم چرا زلزله های خوی راثبت نمیکنیدحتما دلیلی دارید لطف کنید بفرمایید من برای این سایت وشماواقعامتاسفم افعانستان را هرروز ثبت میکنید اما شهرخوی را فراموش کردید خیلی وقته دیگه زلزله های خوی را ثبت نمیکند
comment-19 محمد
1402/08/17 - 09:37
سلام و عرض ادب ببخشید واسه چی بعضیاش باسبز بعضیا باقرمز نشونه چیه
comment-20 هاشمی
1402/07/29 - 23:27
سلام ببخشید شما مشکل خاصی با شهرستان خوی دارید چرا زلزله های خوی رو ثبت نمیکنید تقریبا دوساعت پیش خوی زلزله اومد فکر کنم بالای ۳ریشتر هم بود ولی چرا ثبت نمیکنین البته این اولین بار نیس که این اتفاق میفته
comment-21 ابوذر رحیمی
1402/07/29 - 23:27
زلزله حدود 5 ثانیه در شیراز طول کشید
comment-22 خدای بزرگ،توهم بیحاصل
1402/07/29 - 23:28
یا عمام فلان و بهمان،و این چرندیات عالم تخیل رو کی میخواید بندازید دور.کی بفهمید جز عقب موندگی برای هیچ کدوم از کشورای عرب پرست چیزی جز فلاکت و مکافات در زندگی حقیقی شون نداشته....علم و تکنولوژی حقیقته.قدرت و تدان اقتصادیه که جون ادما رو نجات میده.یا پیشرفت و زیرساخت و ایمنی زندگی میشه کرد و تمام.. با کوفت و یا مرض یا فلان وحشی عصر حجر پشکل شترم دستت۲ نمیدن.مگه خودت بری تو بیابونای عربستان اونجا پیدا کنیو همونجا هم بتمرگی تا سقت بشی...دین افیون توده هاست و دشمن تفکر و آزادی فکر و اراده
comment-23 امیر قادری
1402/07/29 - 23:27
سلام دوستان که میگن ستون های خونه صدا میده و بعضی ها گفته بودن که نمیده من هرات هستم زمین دوازده روزه آرامش نداشته و همین لحظه مثله این که آدم تب لرز باشه همش در حال تکون خوردنه و روز های اول همه این لرزش های زمین حس میکردن و صدای خیلی شدید داره بدونه این که زلزله باشه وقت زلزله هم بدجور صدا میده اگر یک نفر به من قبلاً می‌گفت بعد زلزله زمین صدا میده بهش می‌خندیدم شاید مسخرش میکردم اما الان اگر بگن بعد زلزله از زیر زمین آتیش بیرون اومده باور میکنم واقعا سخته روز پنجاه تا پس لرزه الان کم شده امیدوارم دیگه زلزله نیاد دعا فراموش نکنید عزیزان
comment-24 محسن
1402/07/29 - 23:27
نیم ساعت قبل شهرستان سرخس زلزله اومد ولی این سایتتون روی ساعت 7.57.48 خواب رفته اونوقت مینویسین هر 5 دقیقه بروز میشه ؟؟؟
comment-25 جهان
1402/07/25 - 15:31
زلزله و......به فرمان خداست ....نه
comment-26 جمال
1402/07/25 - 15:31
سلام ما تو بندر سالیانه چندین زلزله میاد نمی فهمیم کدوم به کدومه همین الان دوتا ۵ ریشتری اومد با یه ۲ فقط مرغ عشق هامون زودتر می‌فهمند زلزله را حدود چند دقیقه قبلش بیتابی شدید میکنند
comment-27 majid
1402/07/25 - 15:31
خدایا بسته دیگهالان چن وقته ما تو مشهد آرامش نداریم بخدا خیلی وحشتناکه یا امام رضا
comment-28 امیر
1402/07/25 - 15:31
سلام و خسته نباشید...من از دیار مردان غیور ترک زبان شهرستان خوی به نمایندگی همشهریان عزیزم سوالی از مدیر محترم دارم....اقای مجیدی سه روز هست یه پس لرزه های با شدت کم ،،،ولی زلزله ای که کاملا محسوس شدنی اتفاق افتاده..شاید چهار ریشتر نباشد ولی پایین تر از دونیم ریشتر نیست که بفرمایید کم‌تر از دونیم ریشتر هست ثبت نمیشه...بین سه ونیم چهار ریشتر هست...چون ما متاسفانه من اونقدر زلزله رو تجربه کردیم دیگه تشخیص ریشتر زلزله ،،رو فرد خردسال و پیر و جوان چیز عادی شده....برا همین تشخیص دادم سه ونیم چهار ریشتر بود...ولی هیچ کدوم رو اینجا ثبت نکردید.. شما زلزله خود ایران و ثبت نمیکنید ولی زلزله افغانستان و هر پنج دقیقه بموقع ثبت میکنید اینم میدونیم بخاطر اینکه افغانستان با کشورمان هم مرز هست ثبت میکنید ولی شهرستان خوی ،،،خود کشور مان هست،،پس شهرستان خوی باید اولویت سایت باید باشه ،،بعد افغانستان بعد اذربایجان،،،بعد پاکستان.... کشورهای افغانستان،،اذربایجان ،،و پاکستان،،،اصلا زلزله های کشور ما رو تو سایت زلزله نگاری شون،،ثبت نمیکنن مگه ما با اونا هم مرز نیستیم؟؟؟ ...لطفاً دلیلش رو بفرمایید ممنون میشم
comment-29 کاظمی
1402/07/25 - 15:31
سلام. انشالله که در هیچ نقطه ای از جهان زلزله ای که موجبات بی خانمانی افراد را ببار بیآورد نه به وجود بیاید ونه ثبت گردد . علی ایحال متاسفانه زلزله دیشب خوی اصلا ثبت نشده و حتی زلزله ۶ریشتری افغانستان نیز ثبت نشد . این مسائل موجب بی اعتمادی به این سایت میشود .لطفا در به روزرسانی و ارائه اخبار درست و صادق با مردم رو راست باشید . متشکرم. وخسته نباشید .
comment-30 عباس زایری
1402/07/25 - 15:31
در ساعت ۱۴:۴۵امروز در تاریخ ۲۳/۷/۱۴۰۲در اهواز حس شد
comment-31 م. ر. د
1402/07/25 - 15:31
سایت لزره نگاری ایرانه یا افغانستان
تیم پشتیبانی وب سایت
زلزله هایی که در ایران هم حس بشوند در اینجا درج میشود
comment-32 وحدت محمدلو
1402/07/25 - 15:32
سلام تقریبا ده دقیقه پیش زمین لرزه اومد واسه خوی چرا شما نگذاشتین سایت بعدش میگین سایت هرپنچ دقیقه بروز رسانی میشه واقعا که
comment-33 ناشناس
1402/07/25 - 15:32
باتشکر فراوان از سایت بسیار خوبتون که از زلزله ها مطلع میشیم
comment-34 زهرا
1402/07/25 - 15:32
خدای من، زندجان افغانستان کاملا شخم زده شد
comment-35 علی نوری
1402/07/25 - 15:32
سلام / در دهه هفتاد در روزنامه خراسان مطلبی چاپ شد و شخصی بنام آقای محمد بهار لو " اگر اشتباه نکنم " مدعی شدند چند زلزله را پیش بینی کردند و حتی به روزنامه خراسان نامه زده اند و البته روزنامه خراسان نیز یاد آور شده بود که نامه های ایشان در آرشیو روزنامه موجود بوده است . ایشان مدعی بودند که علت اصلی زلزله تفاوت دمای هواست در فاصله کم یعنی چنانچه امروز هوا 30 درجه بالای صفر باشد ودر عرض 24 ساعت هوا بشود 10 درجه بالای صفر به احتمال زیاد زلزله اتفاق خواهد افتاد مانند استکانی که در آب گرم قرار دارد و آنرا به آب سرد منتقل میکنیم بستر زمین نیز چنین رفتاری را دارد ضمنا فرموده بودند آن ایام در هنگام غروب آسمان منطقه زرد رنگ بوده و غباری حاصل فعالیتهای پیش زلزله در آسمان مشاهده میشود / آقای علی اکبر صابری نیز در بخشی از کتاب ادوار جهان خلق خود موضوعات سماوی را با ذکر مثال عامل زلزله دانسته بودند ایامی مانند تربیعات مهم نجومی و چندین زلزله مهم جهان را نیز بر اساس احکام نجوم در کتاب یاد شده توضیح داده بودند .
comment-36 وحيد
1402/07/25 - 15:33
سلام خدمت دوستان الان بعد از چند روز زلزله هرات پس لرزه های شدید رخ میده صبح عصر یا همین الان سحر زلزله وحشتناکی رخ داد ترسیدیم شهر تایباد
comment-37 محمد
1402/07/25 - 15:33
سلام. 4/15دقیقه خراسان رضوی گناباد و لرزوند زلزله افغانستان
comment-38 علي لعل محمدي
1402/07/25 - 15:33
مشهد زلزله اومد
comment-39 نشناس سه
1402/07/25 - 15:33
بیچاره‌ افغانستان ،پس لرزه هاش چقدر بزرگن
comment-40 بابانی
1402/07/25 - 15:33
زۆر سوپاستان دەکەم بۆ بڵاوکردنەوەی ئەو بوومەلەرزانەی لەم ناوچانەی ئێمە ڕوو ئەدەن هیوادارم بەردەوام بن لەسەری
comment-41 خوی
1402/07/25 - 15:34
در مورد عزیز ناشناس بگم داداش من دروغ نمیگم که من حسم خیلی تند و تیره انگار نیروی بهم میگه که شروع میشه پارسالم هم اینطوری بود اول ستونهای خونه صدا میداد یعنی تحولی در زمین در حال رخ دادنه بعد شروع کرد به زلزله
comment-42 نیما
1402/07/14 - 21:42
با تشکر بسیار فراوان از سایت فوق العاده تون
comment-43 خوی.قطور
1402/07/14 - 21:44
لرزه.نگاری.خوی
comment-44 ناشناس
1402/07/14 - 21:45
در مورد این عزیزی که میگن ستون‌های خونه صدا میده؟؟؟؟!!!پس چرا ما متوجه نمیشیم، اگر قرار بود ستون‌های خونه قبل از زلزله صدا بده که دیگه غمی نداشتیم همه متوجه میشدیم
comment-45 نشناس سه
1402/07/14 - 21:45
اینجا میام استرس میگیرم این کامنتا چیه میگید
comment-46 شیطان
1402/06/30 - 13:35
به زودی شاهد زمین لرزه وحشتناک در تمام جهان خواهیم بود همراهه با آتشفشان
comment-47 نشناس سه
1402/06/30 - 13:35
کجا خوی زلزله اومده خطاب به کاربران خوی ما هم خوی هستیم کو زلزله ۱۴شهریور نمی‌دونم ۱۸نمیدونم چرا ما نفهمیدیم
comment-48 رضا
1402/06/30 - 13:35
سلام استاد ایا زلزله امشب بین سلماس وخوی میتواند پیش لرزه یک زلزله بزرگتر باشد یا نه در ضمن زمان فعال شدن گسل سلماس نزدیک است
comment-49 خوی
1402/06/30 - 13:36
سلام آقای مجیدی امروز صبح شنبه ۲۴ شهریور ماه زلزله شد خوی و کاملا هم حس شد.
twitter facebook linkedin whatsapp telegram