اطلاعات داروی آتورواستاتین


دارو مورد نظر را انتخاب کنید

این دارو همراه با یک رژیم غذایی برای کمک به کاهش کلسترول بد و چربی مانند ( LDL، تری گلیسیرید ) و افزایش کلسترول خوب (HDL) در خون مناسب است و به یک گروه از داروهای شناخته شده به نام استاتین ها تعلق دارد کاهش کلسترول "بد " و تری گلیسیرید و افزایش کلسترول "خوب " خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد و به جلوگیری از سکته مغزی و حمله قلبی کمک می کند.
علاوه بر داشتن یک رژیم غذایی مناسب کم کلسترول و کم چرب، تغییر در شیوه زندگی شامل ورزش، از دست دادن وزن در صورت اضافه وزن و ترک سیگار ممکن است به تاثیر این دارو بهتر کمک کند.
عوارض دارو:
به یاد داشته باشید که دکتر شما این دارو را به دلیل اینکه نفع آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است تجویزکرده است و بسیاری از مردم با استفاده از این دارو اثرات جانبی جدی ندارد.
در تعداد بسیار کمی از افراد آتورواستاتین ممکن است باعث مشکلات حافظه خفیف یا سردرگمی شود اگر این عوارض نادر رخ دهد با دکتر خود صحبت کنید.
به ندرت، استاتین ها ممکن است باعث ایجاد یا بدتر شدن دیابت شود با دکتر خود در مورد فواید و خطرات دارو گفتگو صحبت کنید.
این دارو ممکن است به ندرت باعث مشکلات عضلانی شود که به ندرت می تواند به شرایط بسیار جدی به نام رابدومیولیز و میوپاتی های خود ایمنی منجر شود اگر شما دارای هر کدام از علائم درد، حساسیت یا ضعف عضلانی به خصوص همراه با تب و یا خستگی غیر معمول، تغییر در مقدار ادرار هستید با دکتر خود در میان بگذارید.
این دارو ممکن است به ندرت سبب مشکلات کبد شود اگر شما متوجه هر یک از عوارض جانبی نادر ولی جدی مانند زردی چشم یا پوست، ادرار تیره، درد شدید معده یا شکم، تهوع یا استفراغ مداوم شدید فوراً با دکتر خود درمیان بگذارید
واکنش های آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال، اگر شما متوجه هر علائم واکنشهای حساسیتی شدید، از جمله: جوش، خارش یا تورم به خصوص در ( صورت، زبان یا گلو )، سرگیجه شدید، مشکل در تنفس شدید به دنبال توجه فوری پزشکی باشید.
تداخل های دارویی:
برخی از محصولات که ممکن است با این دارو تعامل داشته باشندعبارتند از: سیکلوسپورین، ژمفیبروزیل، telaprevir، tipranavir به علاوه ریتوناویر می باشند.
سایر داروها که می تواند روی حذف آتورواستاتین از بدن شما تاثیر بگذارد شامل کلشی سین، telithromycin، ضد قارچ آزول خاص مانند ایتراکونازول، کتوکونازول، posaconazole) می باشد
وقتی آتورواستاتین مصرف می کنید محصولات برنج مخمر قرمز را نخورید زیرا این محصولات حاوی استاتین به نام لووستاتین می باشدمصرف آتورواستاتین و محصولات برنج مخمر قرمز با هم می تواند خطر ابتلا به مشکلات جدی عضله و کبد را افزایش دهد.
مراقبت های پرستاری:
قبل از مصرف آتورواستاتین، اگر شما به آن حساسیت دارند با دکتر خود در میان بگذارید
اگر شما سابقه پزشکی، به خصوص بیماری های کبدی، بیماری های کلیوی، مصرف الکل را دارید قبل از استفاده از این دارو، به دکتر یا داروساز خود بگویید.
افراد مسن ممکن است حساسیت بیشتری نسبت به عوارض جانبی این دارو، به خصوص مشکلات عضلانی نشان دهند.
اشکال دارویی:
قرص 10، 20، 40، 80 میلیگرمی دارد
مقدار مصرف دارو :
این دارو در دوران بارداری نباید استفاده شود زیرا آتورواستاتین ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند بنابر این، مهم است که در زمان استفاده کردن از این دارو از روش های قابل اعتماد کنترل بارداری ( مانند کاندوم، قرص های کنترل بارداری ) استفاده شود.
آتورواستاتین به صورت خوراکی مصرف می شود. و معمولاً یک بار در روز با یا بدون غذا مصرف می گردد. آتورواستاتین هر روز در یک زمان استفاده کنید.
دکتر ممکن است دارو را با یک دوز پایین آتورواستاتین شروع و سپس به تدریج دوز دارو را افزایش دهید ولی بیش از یک بار در هر 2 تا 4 هفته افزایش ندهید.
حتی اگر شما احساس خوبی دارید مصرف آتورواستاتین را ادامه دهید و بدون صحبت کردن با دکتر خود دارو را قطع نکنید.
برای فرم دوز خوراکی (قرص):
برای کلسترول بالا:
بزرگسالان در ابتدا، 10 یا 20 میلی گرم یک بار در روز شروع شود در برخی از بیماران ممکن است نیاز به شروع با دوز 40 میلی گرم در روز باشد دکتر شما ممکن است دوز مورد نیاز را افزایش دهد با این حال، دوز معمولاً نباید بیش از 80 میلی گرم در روز باشد.
کودکان با 10 تا 17 سال سن در ابتدا، 10 میلی گرم یک بار در روز دکتر ممکن است دوز مورد نیاز را افزایش دهد با این حال، دوز معمولاً نباید بیش از 20 میلی گرم در روز است.

ابزارهای آنلاین تصادفی

نظرات

توجه: شماره موبایل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود
توجه: ایمیل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود

twitter facebook linkedin whatsapp telegram