وحید مجیدی

کرنومتر آنلاین


00: 00: 00: 000

کرنومتر چیست؟

کرنومتر یا کرنوگراف گونه ای از ساعت به حساب می آید با این تفاوت که دقت آن عموما بر حسب صدم ثانیه و گاها هزارم ثانیه است و از زمانی که بخواهیم شروع به اندازه گیری زمان میکند. کرنومتر باید بسیار دقیق باشد چرا که بیشترین استفاده را در مسابقات ورزشی دارد و تقریبا در تمامی رشته های ورزشی زمان از اهمیت بالایی برخوردار است. با کرنومتر میتوان به راحتی زمان مورد نظر را از لحظه ای خاص محاسبه کرد و با دقت بالایی در چندین نقطه از آن رکورد گرفت و کرنومتر بدون آنکه از حرکت بایستد آن زمان را برای ما ثبت میکند و فاصله ی آن تا رکورد بعدی را نیز به ما نمایش میدهد؛ این قابلیت به طور مثال در مسابقات دو و میدانی بسیار حائذ اهمیت است، چرا که وقتی اولین دونده از خط پایان عبور میکند سایر دونده ها نیز با اختلافاتی در حد صدم ثانیه از خط پایان عبور خواهند کرد و لازم است بتوانیم علاوه بر مدت زمان طی شده توسط نفر اول، مدت زمان طی شده توسط سایر نفرات و فاصله ی آنها با یکدیگر را نیز ثبت کنیم. این کار از دو جهت اهمیت دارد اول آنکه بر اساس زمان رد شدن از خط پایان رده بندی صورت میگیرد نفرات اول تا آخر مشخص میشوند، و دوم آنکه هر دونده مدت زمانی که مسابقه به طول انجامیده را میفهمد و میتواند عملکرد خود را در مقایسه با سایر شرکت کننده ها بسنجد و ببیند به چه مقدار تلاش بیشتری نیاز دارد تا بهتر شود.

انواع کرنومتر

کرنومتر ها از زمان تاسیس تا کنون تغییرات زیادی داشته اند، نخستین کرنومتر ها دستگاه های نسبتا بزرگی بودند، اما با گذر زمان به مرور کوچت تر شدند و امروزه حتی در برخی از ساعت ها نیز کار گذاشته میشوند. با گسترش تکنولوژی کرنوگرافی به گوشی های موبایل و اپلکیشن ها نیز رسید، چرا که کرنومتر ها عموما گران بودند و ساعت هایی که دارای کرنومتر بودند از آنها گران تر! اما نسخه های موبایلی عموما با قیمت های بسیار پایین تری ارائه میشدند. اما در ایزی تولز ما به صورت رایگان برای شما ابزار آنلاین کرنومتر را طراحی و اجرا کرده ایم که بتوانید با دقت بالا و بدون صرف هزینه ی خرید کرنومتر از آن استفاده کنید.

موارد استفاده کرونومتر

کرنومتر آنلاین کاربردهای بسیار متنوعی دارد. در حالت کلی، بیشترین و جدی‌ترین کاربردهای زمان سنج در دنیای ورزش و رشته‌هایی مانند دومیدانی، شنا و ... دیده می‌شود. علاوه بر ساعت کرنومتر ورزشی، فعالیت‌های زیادی وجود دارند که باید زمان دقیق آنها را با یک کورنومتر اندازه گرفت (مثلا رکوردها). اینکار معمولا با هدف تعیین کیفیت انجام می‌شود.

تفاوت کرنومتر (زمان سنج) و تایمر

احتمالا بارها نام تایمر را در کنار یک کرنومتر آنلاین یا مکانیکی شنیده‌اید. اما آیا کورنومتر یا همان زمان سنج با تایمر هم‌معناست؟ گفتیم که کرونومتر برای اندازه‌گیری زمان انجام یک فعالیت در مسابقات مختلف استفاده می‌شود. اما تایمر وسیله‌ای است که برای یک دوره معین زمانی به‌کار می‌رود. بنابراین به‌طور خلاصه می‌توانیم بگوییم که تایمر یک شمارنده رو به عقب (معکوس) مانند ساعت شنی است؛ اما کورنومتر یک شمارنده رو به جلوست.

ابزارهای آنلاین تصادفی

نظرات

توجه: شماره موبایل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود
توجه: ایمیل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود

twitter facebook linkedin whatsapp telegram