logo

ساعت كشورهاي مختلف جهان به همراه اختلاف ساعت با ایران


منطقه یا شهر مورد نظر را انتخاب کنید

ساعت گرینویچ چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

ساعت هماهنگ جهانی اولین چیزی است که با شنیدن نام گرینویج به ذهن هر فردی خطور می‌کند اما این مفهوم بسیار گسترده‌تر است و در مکان‌های مختلف با مفاهیم متفاوتی بکار برده می‌شود. به نظر شما این مفهوم برای چه مواردی کاربرد دارد و چه کسانی از آن استفاده می‌کنند. آیا کسیکه می‌خواهد ساعت مچی بخرد با گرینویج سر و کار خواهد داشت یا خیر. در این مطلب به بررسی این مفهوم و کاربردهای مختلف آن می‌پردازیم. وقتی اسم گرینویج می‌آید مفاهیمی مثل UTC و GTM هم به ذهن خطور می‌کند که لازم است آن‌ها را با هم بررسی کنیم، پس همراه ما باشید.

چساعت هماهنگ جهانی به چه معنا است و از کجا آمد؟

GMT مخفف Greenwich Mean Time از ساعت رصدخانه صنعتی گرینویج گرفته شده که بر اساس موقعیت خورشید مشخص می‌شود و از نظر زمانی با ساعت جهانی یا UTC هماهنگ است. فرق گرینویج و UTC در این است که گرینویج عمدتا توسط مراکز مشهور انگلیسی مثل سرویس جهانی بی بی سی، برخی کشورهای عربی و نیروی دریایی بریتانیا مورد استفاده قرار می‌گیرد که همگی مبداهای جهانی را از گرینویج بریتانیا می‌گیرند و به رسمیت می‌شناسند. برخی دیگر از کشورهای جهان مثل هند، پاکستان و استرالیا هم از این ساعت استفاده می‌کنند اما UTC مورد استفاده سراسر جهان قرار می‌گیرد و تقریبا همه جهان آن را قبول دارند. در واقع عمومیت UTC بسیار بیشتر از GMT است. گرینویج همچنین نام دهکده‌ای در نیویورک و یک پارک در محله منهتن نیویورک هم هست که باید دقت کنید با مفاهیم زمانی اشتباه گرفته نشود.

تا قبل از قرن 19 ساعت هماهنگی هیچ مفهومی نداشت و هر جایی برای خود زمان خاص داشت، معمولا در میدان مرکزی شهرهای اروپایی یک ساعت خورشید وجود داشت که ساعت رسمی آن منطقه را نشان می‌داد اما این ساعت‌های متنوع با پیشرفت تکنولوژی و از افزایش ارتباط مردم نقاط مختلف جهان بسیار دردسر ساز شده بود و نیاز به یک زمان هماهنگ بیش از هر زمانی احساس می‌شد.

صنعت راه آهن بیش از هرچیزی از این تعدد زمان‌ها رنج می‌برد، فرض کنید یک ایستگاه به وقت محلی لندن بلیت فروخته بود و مسافران شهر مجاور به وقت خود منتظر آمدن قطار می‌ماندند، این شرایط باعث هدر رفت زمان و جا ماندن بسیاری از مسافران از قطار می‌شد. در انگلیس ابتدا ساعت رسمی لندن همه جا مورد استفاده قرار گرفت اما پس از 7 سال گرینویج ساعت رسمی سراسر بریتانیا شد. در نهایت باید گفت این حرکت از راه آهن بریتانیا آغاز شد و پس از مدتی در سراسر ادارات مراکز دولتی و خصوصی برای هماهنگی بیشتر مورد استاده قرار گرفت.

تاریخچۀ ساعت GMT چطور شکل گرفت؟

ساعت 24 ساعته قرن‌ها پیش در مصر باستان شکل گرفت اما بکارگرفتن گرینویج به سال 1848 باز می‌گردد. بسیاری معتقدند اگر راه آهن آغاز شکل گیری ساعت جهانی بوده، جت و پروازهای هوایی هم باعث شکل گیری ساعت هماهنگ GTM شد، پروازهایی که بر فراز اقیانوس‌ها انجام می‌شد فرصت‌هایی از سفرهای هوایی ایجاد می‌کرد اما بدون اشکال هم نبود. پرواز زدگی، برهم ریختن ساعت بیولوژیک بدن و ساعت‌های طولانی پرواز از دشواری‌های غیر قابل انکار مسافرت هوایی بود. وقتی خلبان می‌خواست پروازها را مدیریت کند، ساعت‌های ناهماهنگ همه چیز را پیچیده‌تر می‌کرد و لازم بود تعادلی در عنصر زمان ایجاد شود. شرکت رولکس به فکر حل این مشکل افتاد و نخستین گروه از ساعت‌های GMT خود را با کارایی بالا و قابل استفاده در ارتفاعات و حتی زیر دریا ارائه کرد.

اولین مدل ساعت‌های GMT رولکس امکان نمایش دو ساعت مختلف را به صورت هم‌زمان روی یک صفحه فراهم آورد. این ساعت‌ها اول به صورت انحصاری توسط خلبان‌ها مورد استفاده قرار گرفت اما بعد از مدتی عمومیت یافت و مسافران و مردم عادی هم آن را خریداری کردند.

ساعت GMT چیست و چگونه کار می‌کند؟

ساعت‌های GMT به ساعت جهانی مجهز هستند و یک منطقه زمانی مشخص را نشان نمی‌دهد بلکه می‌تواند به صورت هم‌زمان دو ساعت مختلف را نمایش دهد. این ساعت‌ها دو سری عدد دارند که عقربه‌های 12 ساعته نخست ساعت را بر اساس منطقه زمانی نشان می‌دهند و سری دوم عددها به وقت ساعت جهانی تنظیم شده‌اند. قاب این ساعت‌ها متحرک هستند و با گرداندن آن‌ها می‌توانید ساعت را روی هر زمانی که بخواهید تنظیم کنید. البته کار با نمونه‌های اولیه این مدل‌ها چندان راحت نبود اما این ساعت‌ها به مرور پیشرفت کردند و هر روز امکان نمایش ساعت آن‌ها ارتقا پیدا کرد و کار با این ساعت‌ها راحت‌تر شدند.

بسیاری از مدل‌های جی تی ام به سبب تاثیری که در تاریخ هماهنگ سازی زمان داشتند این روزها بسیار ارزشمند هستند و کلکسیونرها از آن‌ها در مجموعه‌های اختصاصی خود نگهداری می‌کنند. کار با این ساعت‌ها بسیار ساده است بر مبنای اختلاف ساعتی که محل استقرار شما با ساعت جهانی دارد ساعت را تنظیم می‌کنید، به عنوان مثال اگر ساعت محل شما 2 ساعت با ساعت جهانی اختلاف دارد قابل ساعت را روی زمان GTM تنظیم می‌کنید و بعد به اندازه 2 ساعت می‌چرخانید به این ترتیب عقربه‌های ساعت شما دوم زمان منطقه خاص دلخواه شما را بایک مقیاس 24 ساعته نمایش خواهد داد. برای آن‌ها که ساعت نظامی را می‌شناسند کار با این ساعت‌ها بسیار ساده‌است، این روزها بیشتر ساعت‌های جی تی ام حالت تزئینی و کلکسیونی دارند و شما می‌توانید ساعت‌های مختلف را با یک سرچ ساده در اینترنت به دست آورید.

نصف النهار گرینویج از کجا آمد؟

خط طولی زمین است که به نصف النهار مبدا یا نیمروز هم گفته می‌شود و دقیقا از محل رصدخانه سلطنتی گرینویچ لندن عبور می‌کند. خط فرضی که شرق و غرب را از یکدیگر جداسازی می‌کند این معیار برای جهت یابی کره زمین مورد استفاده قرار گرفت و مبدا جهت یابی جهان به شمار می‌آید. در طول قرن‌ها بارها و بارها محل دقیق این نصف النهار مورد بررسی قرار گرفته و گاهی تردیدهای درخصوص عبور آن از رصدخانه گرینویج مطرح شده که هیچگاه صددرصد تایید نشده و دلایل نتایج مختلف را توده‌های درون هسته‌ای اعلام کرده‌اند. گالری نیک یک فروشگاه تخصص عرضه انواع ساعت مچی است که بهترین مدل‌ها را از شناخته شده‌ترین برندها یکجا گردآوری کرده است، در این مطلب تلاش کردیم شما را با چند اصطلاح متداول دنیای ساعت آشنا کنیم. اگر قصد خرید انواع ساعت مچی زنانه و مردانه را دارید می‌توانید با مراجعه با سایت گالری نیک یک خرید اینترنتی خاص و راحت را تجربه کنید.

نظرات

توجه: شماره موبایل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود
توجه: ایمیل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود

twitter facebook linkedin whatsapp telegram