آیا میدانید: که زنبور از بوي عرق بدش ميايد و به کسي که بدنش بو دهد يا عطر زده باشد حمله مي کند ؟
logo

لحظه تحویل سال


تحویل سال شمسی

تحویل سال شمسی

در هر سال، زمانی که ما به سمت اتمام سال می‌رود و روزهای خود را شمرده، آماده‌ترین خواهیم بود. چشمانمان به شمس خشکیده و خسته، زیر تابش نور خورشید، درخشیده و تپیده است. هر نفسِ عمیق باعث تقویت اراده و پرانرژی شدن در دل ما می‌شود. و در آن لحظه احساس می‌کنیم که آرزوها و رویاهای نهفته در ساعتهای خرده‌کوچک ما کم‌کم شکل می‌گیرند.

وقتی فصل زمستان به نهایت خود می‌رسد و کشاورزان با آرزویی قوی انتظار بهار را دارند، خداوند با انعکاس نور خورشیدی تابان، سال جدید را به ما می‌بخشد؛ سالی که نام آن "سال شمسی" است. این لحظه جادویی است که جمعیت بشریت بیش از هر زمان دیگری متوجه پیوند عمیق خود با طبیعت و زمین می‌شود.

در "تحویل سال شمسی"، زمینه‌های مختلف زندگی ما تابه‌تابه هم رشد، پیشرفت و تغییر می‌کنند. شاید این تغییر جزئی و به‌نظر نیایش یا کوچک به نظر برسد، اما پایه‌ای برای آینده است. این لحظه، ما را به زمینه‌ای جدید، به چاشنی‌های جدیدی راهنمایی می‌کند. از این به بعد، ماژولهای زمینه زندگی متعلق به سال قبلی به طور کامل بازشناسی نشده و حتی تغییر می‌کنند. در این لحظات، ما باید از تجربیات گذشته بهره بگیریم و برای استفاده از آنها در فصل جدید آماده باشیم. ما باید پاسخ‌هایی الهام‌بخش در مورد چگونگی بهبود زندگیمان در این فصل به دست آوریم.

"تحویل سال شمسی" مانند روزی است که می‌توانید برای تجدید نمو و بازیابی انرژی بیاندیشید. در این لحظه، باید در زمینه‌های مختلف زندگیمان، از کارهای ناتمام و بی‌ثمر دست برداریم و به سمت آینده روشن‌تر حرکت کنیم.

احساس می‌کنم که تحویل سال شمسی، زمانی مناسب است تا ما به خاطراتی در گذشته نفس بکشیم و بر آنها بررسی عمیقی داشته باشیم. آیا تمام موفقیت‌ها و شکست‌هایی که در سال گذشته تجربه کردیم، به ما کمک کرده‌اند؟ آیا هدف‌هایی که برای خودمان در نظر گرفته بودیم، انجام شده‌اند؟ آیا ما به طرحی که برای بهبود زندگیمان رسم کرده بودیم، وفادار بودیم؟

به هر حال، روزهای سال جدید شروع شده است، و با آن آرزوهای جدید و طرح‌های بزرگ. در شروع سال جدید، ما باید با شجاعت، انگیزه و تلاش بهبودی دنبال کنیم. باید به خودمان قول بدهیم که هر روز را بهره‌وری بیشتری از زمان، انرژی و قدرت داشته باشیم. باید با هم پیوند بسازیم تا بتوانیم به هدف‌هایمان دست یابیم و رویاهای نگهداری شده را به واقعیت تبدیل کنیم.

در "تحویل سال شمسی"، ما می‌توانیم از چشمان پاک خود برای دیدن جمال جهان استفاده کنیم. ما می‌توانیم در گوشه‌ای خلوتی به صدای آرامش و سکون طبیعت گوش فرا دهیم. ما می‌توانیم با عشق و صمیمیت، دل به هم وصل کنیم و به یکدیگر کمک کنیم تا رشد کنیم و بر تحولاتمان فکر کنیم.

بنابراین، برایتان در سال شمسی جدید آرزوی سلامتی، خوشبختی، عشق و موفقیت را دارم. بیایید در همه روزهای سال جدید، به عنوان یک جامعه، تمام انرژی مثبت خود را به اشتراک بگذاریم و با هم سفری پرماجرا را در گذر زمان تجربه کنیم. بیایید با دست‌های باز متحد شده، زندگی را به جهشی بزرگ تبدیل کنیم و به همه رویاهایمان دست پیدا کنیم.

تا اینکه محکمانه شروع کنیم، مشتاقانه رشد کنیم و به بالاترین ارتفاعات برسیم. سال شمسی جدید را به همراه سفرها و تحولاتی بزرگ، آغاز کنیم.

سال مورد نظر را انتخاب کنید

تحویل سال و عید نوروز

برای تعیین اولین روز سال جدید (اول فروردین هر سال) به این ترتیب عمل می‌شود:

اگر لحظه تحویل سال جدید قبل لحظه از ظهر باشد، همان روز اول فروردین یا نوروز است.

اگر لحظه تحویل سال جدید بعد لحظه از ظهر باشد، فردای آن روز اول فروردین یا نوروز است.

نوروز نخستین روز سال خورشیدی ایرانی برابر با یکم فروردین ماه، جشن آغاز سال نوی ایرانی و یکی از کهن‌ترین جشن‌های به جا مانده از دوران ایران باستان است.

خاستگاه نوروز در ایران باستان است و هنوز هم مردم مناطق گوناگون فلات ایران، نوروز را جشن می‌گیرند. زمان برگزاری نوروز، در آغاز فصل بهار است که امروزه به آن برابری بهاری یا اکیونوس می‌گویند.

نوروز در ایران و افغانستان آغاز سال نو محسوب می‌شود و در برخی دیگر از کشورها یعنی تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان، سوریه، گرجستان، جمهوری آذربایجان، آلبانی، چین، ترکیه، ترکمنستان، هند، پاکستان و ازبکستان تعطیل رسمی است[نیازمند منبع] و مردمان آن جشن عید را برپا می‌کنند.

سال کبیسه چیست

سال کییسه چیست؟جواب آن خیلی ساده است ، هر یک سال 365 روز و 6 ساعت است. یعنی این مدت طول می کشد تا زمین یک دور کامل به دور خورشید بچرخد.

در روزهای قدیم تر مردم به این 6 ساعت اهمیتی نمی دادند و یک سال را همان 365 روز محاسبه می کردند این کار سبب شد که کم کم زمان سال تحویل تغییر کند.

یعنی اگر برای ما ایرانیان اول فرودین که اولین روز فصل بهار است آغاز سال نو بود کم کم در طی صدها سال، شروع سال جدید جلو افتاد و به زمستان و بعد هم به تابستان رسید .

و مردم یادگرفتند که باید این 6 ساعت را در تقویم خود محاسبه کنند.

برای همین هر 4 سال که می گذرد این 6 ساعتها را باهم جمع می کنند که یک شبانه روز کامل یعنی 24 ساعت می شود.

برای همین ماه اسفند که در تقویم شمسی 29 روز است هر 4 سال یکبار ، یک روز به آن افزوده می شود و 30 روز می گردد.

سالهایی که اسفند 30 روز است یعنی تعداد روزهای سال بجای 365 روز ، 366 روز می شود . این سال را، سال کبیسه می گویند.

کبیسه به معنای بزرگ است یعنی سالی که تعداد روزهایش از بقیه سالها بیشتر است.

فایده سال کبیسه را همانطور که گفتیم این است که باعث می شود همیشه در یک موقع خاصی و مشخصی ، سال نو فرا برسد که برای ما ایرانیان اول فروردین است.

زمان نوروز

جشن نوروز با تحویل سال یا لحظهٔ برابری اعتدال بهاری آغاز می‌شود؛ لحظه‌ای که خورشید در سیر ظاهری خود در ابتدای برج حمل، از استوای زمین گذشته و به شمال آسمان میل می‌کند.

در گاه‌شماری هجری خورشیدی، لحظه تحویل سال، تعیین کننده نخستین روز (هرمز روز یا اورمزد روز) از ماه فروردین است. چنانچه آغاز سال، قبل از ظهر و در نیمه اول شبانه روز تحویل شود، همانروز نوروز است و در صورتیکه تحویل سال بعد از ظهر باشد، فردای آن روز، نوروز است. نوروز در تقویم میلادی در بیشتر سالها با ۲۱ و گاه ۲۰ و بندرت ۲۲ مارس مطابقت دارد.

در کشورهایی مانند ایران و افغانستان که گاه‌شماری هجری خورشیدی به کار برده می‌شود، نوروز، روز آغاز سال نو است. اما در کشورهای آسیای میانه و قفقاز، تقویم میلادی متداول است و نوروز به عنوان آغاز فصل بهار جشن گرفته می‌شود و روز آغاز سال محسوب نمی‌شود.

تحویل سال , سال نو , تحویل سال کیه؟ , تحویل سال ساعت چنده؟ , تحویل سال و عید نوروز , لحظه تحویل سال , ساعت عید , زمان نوروز

تحویل سال شمسی

تحویل سال شمسی یکی از جشن‌های مهم و مورد احترام در ایران است که در روز اول فروردین (مارس یا آوریل) از هر سال برابر با تاریخ قمری مشابه برگزار می‌شود. این جشن پس‌زمینه‌ای از تاریخ ایران برخوردار است و به عنوان یکی از عناصر فرهنگی و تاریخی مهم مورد توجه قرار دارد.

تاریخ تحویل سال شمسی به دوران قدیم برمی‌گردد و پیشتر در جنگل‌ها و دشت‌ها برگزار می‌شد. این جشن به مناسبت فصل بهار و شروع سال نو است که اعتقاد بسیاری به جشن نوروز را در بین مردم ایران تقویت می‌کند. هر سال با آغاز خورشیدی جدید تقویم، این جشن فرهنگی برگزار می‌شود.

تحویل سال شمسی پر از جشن و سرور است و مردم با پوشیدن لباس‌های جشنی و رفتارها و اعمالی خاص، به روشن و خوشحالی استقبال از سال جدید می‌کنند. هر خانواده خانه‌ها و محل زندگی خود را تزئین می‌کند و آماده می‌شود تا برای میهمانان خود غذاهای خاص و خوشمزه را درست کند.

تاریخ تحویل سال شمسی که همچنین معروف به جشن نوروز است، به فرهنگ و مذهب مردم ایران بستگی دارد. بسیاری از مردم در این روز به مساجد و معابد می‌روند تا نماز خاصی را به خداوند بگزارند و برای سال آینده بسلامتی و خوشبختی دعا کنند.

علاوه بر این، مردم در جشن تحویل سال شمسی سنت‌ها و باورهای خاصی را دنبال می‌کنند، مانند خوردن ۷ سبزه و چیدن هفت سین، که امیدواری‌ها و آرزوهایی را برای سال جدبد به همراه دارد. همچنین در این روز آینه نقش بزرگی دارد و مردم در آینه تظاهر به خوشبینی و امیدواری می‌کنند.

از جمله فعالیت‌های انجام شده در تحویل سال شمسی می‌توان به رقص و شادی در محل‌های عمومی و بازارها، بازدید از جاذبه‌های گردشگری و دریافت هدایایی به عنوان عیدی اشاره کرد. همچنین این روز از طریق برگزاری نمایش‌های موسیقی، تئاتر و سینما و همچنین بازی‌های مختلف و رقابت‌های ورزشی نیز گرامی گذاشته می‌شود.

در نهایت، تحویل سال شمسی یک رویداد ملی است که برای تمامی ایرانیان خارج از کشور نیز اهمیت دارد و سفر به ایران در این تاریخ برای آنان میتواند تجربه‌ی فرهنگی و شادی بی‌نظیری باشد. این جشن حاکی از عشق و وفاداری به فرهنگ و سنت‌های ایرانی بوده و درهمین راستا به حفظ و گسترش آن بسیار کمک کرده است.

نظرات
توجه: شماره موبایل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود
توجه: ایمیل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود

twitter facebook linkedin whatsapp telegram