سخن بزرگان (آلبر کامو)


فرد مورد نظر را انتخاب کنید

1- یکی از راههای رسیدن به کامیابی و پیروزی، داشتن آگاهی و پول است.


2- بشر تنها آفریده ای است که نمی خواهد آن باشد که هست.


3- پیش روی من گام برندار که پشت سرت گام برنخواهم داشت. پشت سرم گام برندار که پیش روی تو گام برنخواهم داشت. تنها کنارم گام بردار و دوست من باش.


4- هیچکس مجبور نیست انسان بزرگی باشد؛ تنها، انسان بودن کافی است.


5- باید آزادی را همراه عدالت انتخاب کرد؛ یکی بدون دیگری بی معناست. اگر کسی نان شما را بگیرد آزادی شما را هم گرفته است و اگر کسی آزادی شما را برباید مطمئن باشید که که نان شما نیز در معرض تهدید است.


6- آزادی، تنها ارزش جاودانه ی تاریخ است.


7- تنها وظیفه ی انسان، عشق ورزیدن است.


8- باید تمدن در خدمت بشریت باشد، نه بشریت در خدمت تمدن.


9- بهترین برنامه ریزی برای آینده استفاده درست از زمان حال است.


10- وجود ما نویسندگان و هنرمندان اگر تنها یک علت داشته باشد، آن علت چیزی نخواهد بود جز سخن گفتن به جای همه کسانی که نمی توانند سخن بگویند.

زندگینامه آلبر کامو :


آلبر کامو (فرانسوی: Albert Camus; زادهٔ ۷ نوامبر ۱۹۱۳ - درگذشتهٔ ۴ ژانویه ۱۹۶۰). نویسنده، فیلسوف و روزنامه‌نگار فرانسوی‌ بود. او یکی از فلاسفهٔ بزرگ قرن بیستم و از جمله نویسندگان مشهور و خالق کتاب بیگانه است. کامو در سال ۱۹۵۷ به خاطر «آثار مهم ادبی که به روشنی به مشکلات وجدان بشری در عصر حاضر می‌پردازد»[۴] برندهٔ جایزهٔ نوبل ادبیات شد. آلبر کامو پس از رودیارد کیپلینگ جوان‌ترین برندهٔ جایزهٔ نوبل و همچنین نخستین نویسندهٔ زادهٔ قارهٔ آفریقا است که این عنوان را کسب کرده‌است.[۵] همچنین کامو در بین برندگان نوبل ادبیات، کمترین طول عمر را دارد و دو سال پس از بردن جایزهٔ نوبل در یک سانحهٔ تصادف درگذشت. با وجود اینکه کامو یکی از متفکران مکتب اگزیستانسیالیسم شناخته می‌شود او همواره این برچسب خاص را رد می‌کرد.[۶] در مصاحبه‌ای در سال ۱۹۴۵ کامو هرگونه همراهی با مکاتب ایدئولوژیک را تکذیب می‌کند و می‌گوید: «نه، من اگزیستانسیالیست نیستم. هم سارتر و هم من همیشه متعجب بوده‌ایم که چرا نام ما را پهلوی هم می‌گذارند»[۷]
نظرات
توجه: شماره موبایل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود
توجه: ایمیل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود