سخن بزرگان (اسمایلز)


فرد مورد نظر را انتخاب کنید

1- زن و شوهر یک سال بعد از ازدواج به زیبایی صورت یکدیگر فکر نمی کنند، بلکه هر دو متوجه اخلاق و رفتار هم می شوند.


2- دارایی، در دست کسانی که دارای اراده ی نیرومند و تملک [ =داراشدگی ] نفس نیستند و یا نمی‌توانند امیال و هواهای نفسانی خویش را اداره کنند، به منزله‌ی دام و سرچشمه‌ی بلا و گرفتاری است.


3- زن برای آن آفریده نشده که وجودی پوچ و بیهوده باشد و تنها به درد زینت و تفریح مرد بخورد.


4- رضایت وجدان تنها پس از انجام تکلیف است.


5- نیرومندترین اهرمها اراده است.


6- سرگرم بودن به هر کاری، بهتر از تنبلی و بیکاری است.


7- اشخاص عاقل و با اخلاق هرگز کلامی بر زبان نمی آورند که احساسات دیگران را جریحه دار سازند.


8- اخلاق، سرمایه است؛ اخلاق، بهترین و عالی ترین دارایی ما به شمار می رود.


9- اراده بهترین راهنمای طبیعت است.


10- سختی ها و ناراحتی ها بهترین وسیله ی آزمایش زندگی زناشویی است، زیرا رنج و محنت، اخلاق حقیقی زن و مرد را آشکار می سازد.((ساموئل اسمایلز))


11- به جرأت می توان ادعا کرد که زندگانی حقیقی برخی از مشاهیر و رجال بعد از مرگشان شروع شده است.((ساموئل اسمایلز))


12- طول عمر انسان از روی کردار و اندیشه های او سنجیده می شود، نه از تعداد سالهایی که زندگی می کند.((ساموئل اسمایلز))


13- عشق و سختی بهترین وسیله ی آزمایش زندگی زناشویی است.((ساموئل اسمایلز))


14- کتاب خوب در حکم گور و مدفن جاودانی حیات انسانی است. زیرا زندگی حقیقی بشری فقط عبارت از تفکر است و اندیشه ها نیز در صفحات کتابهای پایدار و جاوید می ماند. بنابراین کتاب های خوب گنج های شاهواری از اندرز و کلمه های حکیمانه است.((ساموئل اسمایلز))


15- همسر خوب بهترین یاور در صحرای سنگلاخ و پرمخاطره ی زندگی است.((ساموئل اسمایلز))


16- انسان موظف است عاشق حقیقت باشد و بیان آن را به دلیل عشقی که نسبت به آن دارد، از تکالیف حتمی خود بداند.((ساموئل اسمایلز))


17- کتاب خوب به منزله ی بهترین دوست و مونس انسان است. اخلاق و صفات کتاب مانند انسان تغییرپذیر نیست و هرچه از اول بوده است همیشه هم به همان حال باقی خواهد ماند. کتاب از تمام دوستان انسان ثابت قدم تر، باوفاتر و صبورتر است و هرگز در ایام بدبختی و محنت به انسان پشت نمی کند. برعکس آغوش مهربان و رأفت آن برای استقبال همیشگی گشوده است. در دوره جوانی انسان را سرگرم و مشغول می سازد و در روزگار پیری و شکستگی تسلیت و دلداری می دهد.((ساموئل اسمایلز))


18- کتاب دارای جنبه های جاودانه و ابدی است؛ بتها و معبدهای باشکوه، نابود می گردند، پرده های نقاشی و مجسمه های گرانبها تباه می شوند، اما کتاب بی هیچ نقصی در طی زمانها و قرنها باقی می ماند.((ساموئل اسمایلز))


19- کتاب، رشته ی اتصال و پیوند معنوی است و مردم غالبأ به وسیله ی آثار و نوشته های مؤلفین که مورد توجه و اقبال جامعه هستند با یکدیگر همفکر و مأنوس می شوند و بدین ترتیب وجه اشتراکی مابین خویش احساس می کنند.((ساموئل اسمایلز))


20- کتاب، مونس و غمخوار اوقات حزن و خستگی است که غم و اندوه را به سرور و شادمانی تبدیل می کند؛ رنج و غم را از آینه ی خاطر زدوده و گنجینه ی ذهن را پر از گوهرهای گرانبها می کند.((ساموئل اسمایلز))


21- همان گونه که اخلاق و سیرت اشخاص را به وسیله ی دوستان و معاشرین آنها می توان شناخت، به همان گونه هم از روی کتابهایی که می خوانند می توان به عادتهای روحی و ساختمان اخلاقی آنها پی برد.((ساموئل اسمایلز))


22- مردم با اخلاق معمولاً دارای وجدانی پاک هستند.


23- به راستی که پیران جوان و جوانان پیر در دنیا بسیارند.


24- آری، برای شنا در جهت مخالف جریان رودخانه، قدرت و جرات لازم است، وگرنه هر ماهی مرده ای هم می تواند در جهت موافق جریان رودخانه حرکت کند.


25- کمک گرفتن از دیگران در امر تصمیم گیری، کاری بی فایده و غیر عقلانی است.


26- انسان برای خوشبختی آفریده شده و خوشبختی با کار مفید به دست می آید.((ساموئل اسمایلز))


27- هیچ یک از گرایش های نفس انسانی خطرناکتر از گرایش به تنبلی نیست.


28- تنها سرمایه گرانبهای ما وقت است و اگر رفت دیگر بر نمی گردد.


29- نجام وظیفه، عالی ترین مقصد و منظور زندگی و اخلاق است و زندگی انسان در مرکز دایره وظایف عمومی قرار گرفته است.


30- حتی مرگ نیز بر شیرینی طعم حیات می افزاید؛ زیرا ما را به زندگانی وابسته و علاقه مند می سازد.


31- اشخاص جدی و فعال طوری به کار عادت می کنند که بیکاری باعث صدمه و عذاب آنان می گردد و اگر بر حسب اتفاق از شغل و رشته مخصوص به خود باز بمانند، به حکم اجبار، مشغله ای دیگر برای خویش تدارک می بینند.


32- هنگام مطالعه تنها دانشمندان طرف صحبت هستند. در غیر این صورت، دوری از احمقان غیر ممکن است.


33- تنبل ترین و سست اراده ترین افراد جامعه بیش از همه شکوه و شکایت دارند؛ بدترین اقسام چرخها چرخی است که سر و صدا و هیاهوی آن زیادتر است.


34- ما، بیشتر از شکست‌هایمان می‌آموزیم تا از کامیابی‌ها. بیشتر با دریافتن اینکه چه کاری نباید انجام دهیم، درمی‌یابیم که چه کاری باید انجام دهیم و شاید کسی که هرگز مرتکب اشتباهی نشده، هرگز چیزی کشف نکرده است.((ساموئل اسمایلز))

زندگینامه اسمایلز :


اصلاح‌طلب اجتماعی انگلیسی تاریخ تولد - وفات: 1812-1904 سیموئل اسمایلز ، نویسندۀ اخلاق‌گرای اسکاتلندی، در 23 دسامبر 1812 در هدینگتون به دنیا آمد. او در اصل پزشک بود، ولی مطب خود را تعطیل کرد تا سردبیری نشریۀ لیدز تایمز را بر عهده بگیرد. وی از 1845 تا 1860 منشی شرکت‌های مختلف خط‌آهن بود. برخی از نوشته‌های او شهرت بسیار یافت. سیموئل اسمایلز در 16 آوریل 1904 از دنیا رفت. آثار: شخصیت، به خود کمک کن!، راه رسیدن به موفقیت از طریق قدرت خویش، کمک به خود
نظرات
توجه: شماره موبایل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود
توجه: ایمیل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود