محاسبه آنلاین میزان مصرف کالری روزانه (Bmr)


پارامترهای وارد شده درست نمی باشد

BMR چیست ؟

این روزها افراد زیادی به دنبال کاهش یا افزایش وزن و رسیدن به وزن ایده‌آل خودشان هستند. سوالی که ممکن است ذهن خیلی‌ها را درگیر کند، این است که در طول روز برحسب میزان فعالیت روزانه و هفتگی، چه مقدار کالری باید مصرف کنم تا چاق شوم؟ لاغر شوم؟ یا وزنم را ثابت نگه دارم؟ برای آگاهی از این مقدار کالری، باید بدانیم منظور و راه‌های محاسبه از BMR چیست ؟

تا به حال به این فکرده‌اید که بدن شما بدون هیچ تلاش آگاهانه‌ای نیز نیاز به سوزاندن انرژی دارد. هنگامی که تلویزیون نگاه می‌کنید یا زمانی که با تلفن صحبت می‌کنید. حتی وقتی پلک می‌زنید و انگشت خود را تکان می‌دهید، بدن مدام در حال سوزاندن انرژی است. به این میزان کالری که بدن برای حفظ اعمال پایه مصرف می‌کند، BMR یا Basal Metabolic Rate می‌گویند.

حالا که فهمیدید BMR چیست جالب است بدانید حتی وقتی استراحت می‌کنید نیز، بدن شما در حال سوزاندن انرژی برای عملکرد اندام‌های حیاتی بدن مثل ، قلب، ریه، کلیه و … است. که به آن RMR یا resting metablolic rate می‌گویند. که معمولا در محاسبات، BMR را معادل RMR در نظر می‌گیرند.

اما اطلاع از BMR یا همان متابولیسم پایه چه اهمیتی برای شما دارد؟ در واقع محاسبه متابولیسم پایه، مقدار کالری‌ای که در طول روز باید توسط فرد دریافت شود را در اختیار ما قرار می‌دهد. این مقدار می‌تواند راهبردی مناسب برای کسانی که به دنبال کاهش یا افزایش وزن هستند، باشد.

انواع متابولیسم در محاسبه BMR

در سنجش سوخت و ساز بدن، متابولیسم بدن ما به دو دسته تقسیم می‌شود:

متابولیسم پایه (BMR): کالری لازم برای اعمال حیاتی بدن مانند تنفس، گردش خون، رشد و تولید سلولی و غیره.

متابولیسم استراحت (RMR): کالری‌ای که بدن در حالت استراحت، برای مثال صبح پیش از غذا خوردن یا ورزش و بعد از خواب شبانه،

به دلیل همپوشانی این تعاریف، در فرمول محاسبه کالری برای محاسبه بی ام ار، محاسبه وزن ایده‌آل، محاسبه کالری غذاها و سایر موارد مربوطه، متخصصان این دو مفهوم را در فرمول به دست آوردن کالری روزانه یکسان در نظر می‌گیرند. اینکه متابولیسم پایه چقدر است را می‌توانید با ابزار محاسبه آنلاین BMR یا فرمول محاسبه کالری که ذکر کردیم، محاسبه کنید.

متابولیسم پایه یا BMR چیست؟

بعضی از متخصصین، متابولیسم پایه را با متابولیسم استراحت یکی می‌دانند. اما در واقع این دو تفاوت کوچکی با یکدیگر دارند. همانطور که گفته شد متابولیسم پایه، میزان کالری است که بدن می‌سوزاند تا ما زنده بمانیم. بدن برای انجام فعالیت‌های حیاتی و اصلی مانند نفس کشیدن یا حتی تولید سلول‌ها به کالری نیاز دارد. به این میزان کالری که بدن برای انجام فعالیت‌های اصلی می‌سوزاند، متابولیسم پایه گفته می‌شود. برای اندازه گیری دقیق متابولیسم پایه باید به آزمایشگاه بروید تا با شرایطی خاص میزان متابولیسم شما به دست بیاید.

متابولیسم استراحت یا RMR چیست؟

متابولیسم استراحت در واقع میزان کالری است که بدن در زمان استراحت می‌سوزاند. متابولیسم استراحت اصولا بعد از خواب خوب شبانه و صبح قبل از اینکه چیزی بخورید اندازه‌گیری می‌شود. همانطور که می‌بینید RMR و BMR تقریبا یکی هستند. به همین دلیل است که متخصصان از هردو نوع آنها به جای یکدیگر استفاده می‌کنند.

چه مواردی در میزان متابولیسم پایه تاثیرگذار است؟

  • تراکم ماهیچه‌ها
  • سن
  • ژنتیک
  • آب و هوا
  • برنامه غذایی
  • بارداری
  • داروها

ابزارهای آنلاین تصادفی

نظرات

توجه: شماره موبایل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود
توجه: ایمیل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود

twitter facebook linkedin whatsapp telegram