وحید مجیدی

کتاب صوتی تختخوابت را مرتب کن از ویلیام اچ مک ریون


پخش آنلاین


درباره ویلیام اچ. مک ریون

«ویلیام اچ.مک‌ریون» William H. McRaven ژنرال چهار ستاره در نیروی دریایی ارتش ایالات‌متحده و فارغ‌التحصیل دانشگاه تگزاس است. او بیش از سی سال در ارتش فعالیت کرده و در موقعیت و شرایط اضطراری زیادی قرارگرفته است. او به‌عنوان افسر نیروی دریایی در ارتش خدمت کرده و فرماندهی چندین عملیات‌ را بر عهده داشته است. سال 2012 نام او در فهرست برگزیده‌ترین دانش‌آموختگان دانشگاه تگزاس قرار گرفت و از سال 2017 او را به‌عنوان نویسنده‌ای مشهور می‌شناسند. او ده درسی که در دوران مقدماتی نیروی دریایی آموزش‌دیده را در کتاب «تختخوابت را مرتب کن» بازگو کرده است که پس از انتشار آن به شهرت جهانی رسید.

معرفی کتاب صوتی تختخوابت را مرتب کن

دریاسالار ویلیام اچ. مک ریون، ژنرال بازنشسته‌ی نیروی دریایی آمریکا در کتاب صوتی تختخوابت را مرتب کن، به نکات کوچک و مهمی اشاره می‌کند و اعتقاد دارد که این نکات زندگی شما و حتی دنیا را تغییر می‌دهد. این کتاب یکی از پرفروش‌ترین‌های نیویورک تایمز در سال 2017 بود.

در زندگی روزمره با مسائل کوچکی روبه‎رو می‌شویم که توجهی به آن‌ها نداریم فارق از این که گذشتن از این موارد کوچک به راحتی می‌تواند زندگی ما را دستخوش تغییر و تحول کند. ویلیام اچ. مک ریون معتقد است تغییر را باید از چیزهای کوچک شروع کرد.

کتاب صوتی تختخوابت را مرتب کن (Make your bed) شامل ده درس کوتاه است که دریاسالار در تمرینات نیروی دریایی یاد گرفته است و اساس کتاب را نیز تشکیل می‌دهد. او در هر فصل به یکی از اصول رفتاری و تربیتی یگان ویژه نیروی دریایی ایالات‌ متحده آمریکا می‌پردازد. این رویکردهای رفتاری، ویژگی‌هایی هستند که می‌تواند زندگی روزمره افراد و اجتماع را بهبود بخشد و به پیش ببرد. دریاسالار مک ریون چکیده این کتاب را در قالب سخنرانی جشن دانش‌آموختگی دانشگاه تگزاس انجام داده است. این کتاب بسیار شبیه کتاب‌های موفقیت است اما تفاوت فاحشی با این دست از کتاب‌ها دارد؛ تفاوت در این است که خود دریاسالار با همه‌ی این نکات زندگی کرده و می‌کند.

ویلیام اچ. مک ریون (William H. McRaven) در آمریکا بدنیا آمد. وی بعد از بازنشستگی از نیروی دریایی آمریکا نویسندگی را آغاز کرد. او با بورس تحصیلی وارد دانشگاه تگزاس در آستین شد و به عضویت نیروهای آموزش افسران نیروی دریایی درآمد. مک ریون مدرک کارشناسی خود را در رشته‌ی روزنامه نگاری گرفت و موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد از دانشگاه نیروی دریایی شد.

فرمانده ویلیام اچ. مک‌ریون با افتخار در ارتش خدمت کرد. در سی‌وهفت سال خدمتش به‌عنوان یگان ویژه‌ی نیروی دریایی، در تمام سطوح فرمانده بود. مأموریت نهایی مک‌ریون با درجه‌ی دریاسالاری، فرماندهیِ تمام نیروهای عملیات ویژه‌ی ایالات متحده بود. او در حال‌ حاضر رئیس دانشگاه تگزاس سیستم است.

همه‌ی ما می‌دانیم که زندگی، سخت و طاقت‌فرساست؛ ولی گاهی با انجام کارهای پیش پا‌ افتاده می‌توان به نتیجه‌ای دست یافت که زندگی را تخت تاثیر قرار دهد. عمل بسیار ساده‌ای مانند مرتب کردن تختخواب هم می‌تواند برای شروع یک روز نیروی انگیزشی شگفت‌آوری داشته باشد و رضایتی درونی برای به پایان رساندن یک روز خوب برای‌مان فراهم کند. برای تغییر چهان، اول تختخوابت را مرتب کن.

در بخش‌هایی از کتاب صوتی تختخوابت را مرتب کن می‌شنویم

«در برهه‌هایی از زندگی، همگی با لحظه‌ی تاریکی روبه‌رو می‌شویم. اگر این لحظه‌ی از دست دادن یکی از افرادی که عاشقش هستید نباشد، در این صورت چیز دیگری روحیه‌ی شما را خرد می‌کند و به تفکر در زندگی وا می‌دارد. در آن لحظه تاریک و سرد، به درون خود رجوع کنید و بهترین خود باشید.»

«هیچ‌یک از ما از لحظات دردناک زندگی در امان نیستیم. مثل آن قایق پارویی کوچک که اساس تمرینات دوره‌ی نیروی دریایی ما بود، لازم است که همه‌ی ما گروهی از افراد خوب و درست را برای رسیدن به مقصد زندگی در کنار خود داشته باشیم. شما به تنهایی از پسِ پارو زدن برنمی‌آیید. کسی را پیدا کنید تا زندگی خود را با آن قسمت کنید. تا جایی که امکان دارد دوست پیدا کنید و هرگز فراموش نکنید که موفقیت شما در گرو دیگران است.»

«سرهنگ دوم ارتش که مسئول ماموریت آزادسازی بود، به من اطلاع داد که باید حمله‌ی خطرناکی را در روز انجام دهند. بدتر از همه این بود که تنها راه برای انجام موفق عملیات فرود سه هلیکوپتر نیروی نجات در میان آن محوطه‌ی کوچک بود. ما در مورد گزینه‌های دیگرِ تاکتیکی صحبت کردیم ولی سرهنگ دقیقا درست می‌گفت؛ اگر شانس غافلگیر کردن دشمن را داشته باشید، بهتر است شبانه برای عملیات نجات اقدام کنید، ولی این بار اینگونه نبود و اگر نمی‌جنبیدیم گروگان‌ها جابه‌جا و یا کشته می‌شدند. من ماموریت را تایید کردم و ظرف چند دقیقه، نیروی نجات سه هلی‌کوپتر شاهین سیاه را اعزام کرد و در مسیر محوطه‌ی گروگان‌گیری مستقر شدند.»

زندگینامه ویلیام اچ. مک ریون

ویلیام اچ. مک ریون (William Harry McRaven) در 6 نوامبر 1955 در کارولینای شمالی ایالات متحده‌ی آمریکا متولد شد. پدرش افسری حرفه‌ای در نیروی هوایی بود و در پایگاه نیروی هوایی پاپ، که اکنون با عنوان پاپ فیلد شناخته می‌شود، فعالیت می‌کرد. خانواده‌ی ویلیام اچ. مک ریون زمانی که او در مقطع ابتدایی تحصیل می‌کرد به تگزاس نقل مکان کردند و در سن آنتونیو ساکن شدند. مک ریون در دبیرستان تئودور روزولت درس خواند و سپس در دانشگاه تگزاس در آستین حضور یافت؛ در آنجا عضوی از سپاه آموزش افسران ذخیره‌ی نیروی دریایی بود.

ویلیام اچ. مک ریون در سال 1977 با مدرک لیسانس در رشته‌ی روزنامه‌نگاری فارغ‌التحصیل شد. مک ریون مدرک کارشناسی ارشدش را از دانشکده‌ی تحصیلات تکمیلی نیروی دریایی گرفت؛ خود او به تأسیس این مکان کمک کرده بود و اولین فارغ‌التحصیل آن دانشکده به شمار می‌رفت.

ویلیام اچ. مک ریون، پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه، به عنوان افسر در نیروی دریایی ایالات متحده منصوب شد. وی داوطلبانه برای تخریب زیر آب آموزش اساسی دید و پس از شش ماه، با نمره‌ی عالی، دوره را به اتمام رساند، و در نهایت نشان 1130 را به عنوان افسر جنگ ویژه‌ی نیروی دریایی دریافت کرد که نشان بسیار ویژه‌ای بود.

ویلیام اچ. مک ریون در سال 2014 در حالی بازنشسته شد که تا روزهای آخر به خدمت در نیروی دریایی مشغول بود. در سال 2015 وی را به مقام رئیس دانشگاه تگزاس منصوب کردند، اما سه سال بعد، ویلیام هری مک ریون به علت مشکلات مزمن سلامتی و تمایل به حضور در کنار خانواده از این سمت کناره‌گیری کرد.

درباره‌ی افتخارات ویلیام اچ. مک ریون می‌توان این‌طور گفت که وی در طول خدمت 37ساله‌ی خود به تمامی مقام‌های رده‌بالای نیروی دریایی نائل شد. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به فرماندهی مشترک عملیات ویژه (حدود 3 سال)، فرماندهی عملیات ویژه‌ی اروپا (حدود 2 سال) و ریاست سامانه‌ی دانشگاه تگزاس اشاره کرد.

سر فصل های کتاب

 • فصل اول: کار امروز به فردا مگذار
 • فصل دوم: تو به تنهایی از عهده‌اش بر نمی‌آیی
 • فصل سوم: تنها چیزی که مهمه، وسعت قلب شماست
 • فصل چهارم: زندگی عادلانه نیست - به مسیرت ادامه بده!
 • فصل پنجم: شکست باعث قوی‌تر شدن شما می‌شه
 • فصل ششم: باید جسارت زیادی داشته باشی
 • فصل هفتم: در برابر زورگوها بایستید
 • فصل هشتم: در موقعیت درست قرار بگیرید
 • فصل نهم: به دیگران امید بدهید
 • فصل دهم: هرگز تسلیم نشو!
 • فصل یازدهم: سخرانی فارغ‌التحصیلی دانشگاه تگزاس

ابزارهای آنلاین تصادفی

نظرات

توجه: شماره موبایل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود
توجه: ایمیل وارد شده در وب سایت نمایش داده نمیشود

twitter facebook linkedin whatsapp telegram